Отлагаме строежа на газовите си връзки с Гърция и Турция за 2014 г. 30.09 | 14:35

Новата мрежа може да стане част от подкрепяния от ЕС газов проект "Набуко"

От Владислав Рашков

България отложи с една година плановете си да свърже газопреносната си система с други балкански държави, предаде Reuters, позовавайки се на информация от "Булгартрансгаз".

Като мотиви от агенцията посочват техническите пречки с Гърция, както и трудните преговори с Турция.

Газовите връзки, които по нови планове трябва да се осъществят през 2014 г., трябва да доставят газ или втечнен природен газ от Азербайджан.

Новата мрежа трябва да ограничи влиянието на България от руски газ, която внася 85% от Москва.

"Българтрансгаз" ще вложи 117 млн. евро, заедно със средства от европейски фондове, за да изгради газовите тръби в българския участък, които трябва да се свържат с Румъния, Гърция, Турция и Сърбия, каза изпълнителният директор на компанията Кирил Темелков.

"България ще има конкурентен газов пазар и ще има евтини цени за крайните си потребители, само когато построи операционни газови тръби със съседите си и и подсигури газовите си линии с доставчиците" заяви директорът на дружеството.

От Reuters уточняват, че новата мрежа може да стане част от подкрепяния от ЕС газов проект "Набуко", който трябва да пренася каспийски газ през България до Австрия. България започна изграждането на 25-километрова отсечка под р. Дунав, която трябва да влезе в експлоатация през май 2013г. Газовата връзка със Сърбия трябва да бъде готова през 2015г.

По време на посещение на Темелков в новата компресорната станция "Провадия" стана ясно, че Украйна проявява силен интерес за риверсивност на всички газопроводи, на които доставя, включително и в България.

Украйна има разговори дори и с Германия по отношение на реверсивност на газопроводите и количествата газ, които може да взима по реверсивен принцип. Един от тези реверсивни газопроводи може да бъде този, който е за България, уточни Темелков, цитирано от агенция "Фокус”.

Всичко това се определя от пазара. В България през 2017 г. ще влезе крана от "Набуко”. Той ще носи азерски газ до България. Нищо не пречи Румъния и Украйна да искат да вземат азерски газ през нашата система, която да го доставя за Украйна. Това, че "Южен поток” влиза, не означава, че нашите тръби се изпразват или ние изпразваме от съдържание част от газовата система. Няма такова нещо, защото всичко това ще се развива, уточни Темелков.

"Южен поток” ще бъде втора транзитна точка за системата на България. На 9 ноември ще се вземе решение за започване на изграждане на инфраструктура, която ще доведе до нова точка в транзитната система. Новата точка ще бъде факт около 2015 г.

Водещи

Най-четени