Пак ни разлюля - този път по-слабо 30.05 | 08:42
Трус, с магнитуд от 3,2 по Рихтер, бе усетен малко след 8.30 часа

Земетресение, с магнитуд от 3,2 по Рихтер отново бе регистриран в страната ни. Проф. Николай Милошев, директор на Геофизичния институт към БАН, съобщи в ефира на bTV, че трусът е на същото място и с дълбочина 15 км.
Няма отключване на друго място или друго земетресение.
Според Европейския сеизмологичен център пък трусът е с магнитуд от 3,3 по Рихтер. Земетресението е регистрирано на 31 км от София, на 12 км от Перник.
Трусът е станал в 8.36 часа.
От пресцентъра на МВР съобщиха, че земетресението е усетено на територията на областите София и Перник. Трусът е с епицентър на около 25 км в югозападна посока от гр. София, на територията на страната. Няма данни за жертви и нанесени материални щети.
Земетресението се усети в студиото на телевизията, докато се провеждаше интервю със специалистите по темата със зачестилите трусове в страната. Водещият разговаряше с психолога Христо Момов, геолога Александър Радулов и проф. Николай Милошев във връзка със земетресенията у нас.
По време на интервюто в студиото се усети люлеене, което провокира вниманието на гостите в ефира. Проф. Милошев се свърза директно с Геофизичния институт към БАН, откъдето му съобщиха, че за труса и неговия магнитуд.
Сеизмолозите посъветваха, че най-добрата терапия за хората е да се съсредоточат върху това, което им предстои - да оправят къщите си, да се погрижат за по-малките и болките, а не да изпадат в паника.
Според специалистите вторичните трусове са нормално явление. "Трябва да свикнем с мисълта, че живеем в сеизмична зона и да се научим да реагираме в кризисни ситуации", посъветва психологът Христо Момов. Според него е добре децата да бъдат тренирани за реакция при кризисни ситуации от най-ранна възраст.
"Ние не разиграваме подобни ситуации и е нормално да изпаднем в шок и паника, когато ни се случи нещо", коментира психологът. Той даде за пример в това отношение Чили, където над половин милион души участваха в учение за реакция при земетресение и цунами.
Вторичните трусове в България след голямото земетресение от 22 май ще продължават повече от месец. "Затихването не е линейно", обясни проф. Николай Милошев. Именно това е и причината едни трусове да се усещат по-силно, други по-слабо, уточни специалистът. По думите му това, че повече от седмица не е регистрирано по-силно земетресение от първото на 22 май, което беше с магнитуд от 5,8 по Рихтер, е показателно, че трусовете затихват.
Проф. Милошев се опита да успокои перничани, които се страхуват, че след земетресението от вчера (29 май) в Италия, ще последва и трус в България. "Не може да се прави аналогия с Италия", смята Милошев
iNews припомня, че вчера - 29 май, земетресението с магнитуд от 3,8 по Рихтер разлюля Западна България. Земетресение бе с епицентър на около 20 км. в югозападна посока от София и бе усетено на територията на област Перник и област София.
Земетресението бе усетено и в София, като много хора са почувствали поклащане, лампите по таваните са се разлюлели, особено в апартаментите на по-високи етажи.
Секунди след труса Facebook се напълни с коментари, като преобладаващата част от тях бяха в духа на "Пак друсна, писна ми", "Е, вече свикнах и не обръщам внимание", "То взе да става обичайно".
Имаше обаче и постове на поуплашени хора, особено такива, които са се намирали на високи етажи.
По-късно, в следобедните часове се наложи евакуация на хората от Профсъюзния дом на културата в Перник заради счупване на носеща колона и пукнатините в 14-етажната сграда.
Трусовете в страна продължават почти всеки ден, след 22 май, когато силно земетресение с магнитуд от 5,8 по Рихтер разлюля страната около 3 часа сутринта.
За кратко в части на столицата нямаше електричество. По данни на Геофизичния институт на БАН трусовете са били два - първият точно в 3 часа и силата му е от 5,8 по Рихтер, а вторият - 4,7 по Рихтер, само около 2 минути по-късно.
В първия час имаше няколко нови труса, като най-силният бе от 3,3 по Рихтер в 3:43 часа. Останалите бяха между 2 и 3 степен по Рихтер. Най-силният трус досега беше в 4,4 по Рихтер в 4:30 часа.
Епицентърът им бе между Перник и село Рударци, на 32 километра югозападно от столицата.
Трусовете продължиха и през следващите дни, като магнитудът и интензитетът им затихваше. Земетресението обаче нанесе сериозни щети в област Перник, като много хора останаха без дом, като дори в момента продължават да спят на палатки.
Водещи
-
Празнуваме Цветница
Вижте какви са обичаите и поверията, а също - какво не се прави на този ден
13.04 | 09:00
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00