Пак протест на Орлов мост - садят цветя 17.06 | 17:00
"Акция по засаждане на цветя на Орлов мост" се организира от 19,30 часа във Facebook
"Акция по засаждане на цветя на Орлов мост" се организира от 19,30 часа във Facebook.
"Приятели, да се съберем на Орлов мост днес, за да възстановим настъпените цветя. Елате с малко цвете в саксия и доброто си настроение. Нека заедно измислим и изработим плакати, и обсъдим бъдещите си действия в защита на горите.:)
bTV отрази смачканите цветя на Орлов, да видим дали ще дойдат да отразят живите! ;)", се казва в призива за демонстрацията.
Поканени са над 1300 души, като за момента са потвърдили, че ще присъстват над 90.
Освен това, организаторите и демонстрантите се съветват откъде да се снабдят с цветя за засаждане, което се оказва проблем в неделя.
"Има някои малки квартални цветарници, които поддържат посадъчен материал, магазинът за цветя на Царевец е малко вероятно да има такива, но не е изключено, по общинските пазари със сигурност трябва да има - Женски пазар, пазар Ситняково, Римска стена, може би и на ул. Граф Игнатиев", подсказват демонстрантите.
iNews припомня, че за четвърти пореден ден на протести срещу Закона за горите се готвеха природозащитниците. В социалната мрежа Facebook се организира "Окупирай Орлов мост IV”, което очевидно ще премине в друга социална активност - засаждане на цветя, а не протест, както досега.
"Бойко Борисов се опита да ни приспи, заобикаляйки Конституцията! Затова и утре трябва да бъдем на Орлов мост, след толкова лъжи на Миро Фабержето и машата Десислава Танева! Не трябва да им вярваме!”, призоваваха недоволните.
Природозащитниците припомнят, че ги уверяваха, че няма лобистки поправки, че всичко е в интерес на скиорите.
"Истината? Цеко Минев е притиснал Баце, а той няма къде да мърда! Уплашен е - олигарсите си искат пая, който им е обещан, а НИЕ сме на улицата! И Борисов ни лъже! Щял да забави публикуването на закона в Държавен вестник! В Банкя може да спре читалищния стенвестник, но Държавен вестник не може! Затова ние протестираме!”, категорични са те.
След продължилите няколко дни протести на Орлов мост, бяха задържани деветима души. Имаше и пострадал журналист, отразявал събитията.
На задържаните са издадени наказателни постановления, в които се посочва, че не са изпълнили полицейските заповеди.
А президентът пък върна Закона за съдебната власт, след като премиерът го призова да го наложи и той изпълни заръката още на следващия ден. На Плевнелиев му трябваха по-малко от 24 часа, за да върне за ново обсъждане и разглеждане Закона за съдебната власт.
Трябваше обаче хиляди младежи да излизат три дни на активни протести, да се стига до граждански неподчинения, до сблъсъци между полицията и младежта, до арести и ...до обещанието на премиера Бойко Борисов да спре лобисткия Закон за горите, за да реши президентът да наложи вето върху този нормативния акт.
На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България президентът Росен Плевнелиев връща изцяло Закона за изменение и допълнение на Закона за горите за ново обсъждане в Народното събрание
Водещи
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Корабът край Ахтопол остава блокиран
Лошото време още не позволява евакуация на екипажа на танкера
06.12 | 11:40