Петър Стоянов: Да не "воюваме" с Гърция и Турция! Твърде сме малки 04.02 | 14:10

Да се съобразяваме с Брюксел и да подхождаме прагматично и въздържано спрямо Москва и Анкара

От iNews.bg

Политиците ни да се въздържат от емоционални, крайни и невъздържани изказвания по отношение на Турция и Русия. България не може да си позволи да ги превърне в свои врагове, а трябва да има прагматични отношения с Анкара и Москва. Това предупреди бившият президент Петър Стоянов по време на кръгла маса на тема "България - заплашена от неоосманизъм или нов мост между Изтока и Запада в новите геополитически реалности”, предаде Фокус.

"България не може да си позволи да обяви Турция за враг №1... По-добре да имаме решителни действия (спрямо Анкара – бел.ред.), когато се наложи, отколкото да сме в плен на едно непрекъснато екзалтирано говорене", категоричен бе бившият държавен глава. И призна, че "Турция се управлява днес от хора, които "правилно или неправилно изповядват възгледи - доста по-радикални от т. нар. умерен или битов ислям", но там има и "истински интелектуалци от европейско ниво".

Според Стоянов всички аргументи, казани по отношение на днешната политика на Анкара, трябва да бъдат много внимателно анализирани и разглеждани, "което не означава емоционално, крайно и невъздържано говорене".

По отношение на Русия пък препоръча нашата политика да бъде "прагматична и в известен смисъл сдържана и да държи сметка за това, че българският и руският народ са свързани от дълбоки традиционно-исторически връзки". Според него "отношенията на България с Русия никога не са били лесни, но страната ни е длъжна да води активна външна политика и въпросът е каква да бъде тя.

"Основният въпрос е: "А какво става с Русия? Какво е мястото ѝ? Не можем ли ние да имаме по-близки връзки с Русия? Трябва да сме наясно, че Русия е много различна от България и няма как България да бъде партньор на тази огромна Русия, така както си го представят някои наши русофили", констатира бившият президент. България може да бъде партньор само с тези държави, които са осъразмерени с нас. В ЕС има твърде много държави, които са със сходни на нашите проблеми и там е нашето място - в ЕС. Всякакъв краен тон по отношение на Русия не издава нищо друго, освен комплекси. Не можем да се отнасяме към Русия като към изконен враг", отсече Петър Стоянов.

"Подхождайки към тези теми за неоосманизма ние все по-често и ясно трябва да говорим, макар и от различни позиции, защото е изключително важно да се чуват различни гледища. Тази тема може да се окаже една от най-важните теми на нашето време", подчерта той.

"ЕС е изправен пред криза, която нито е очаквал, нито е в състояние бързо да се справи.

Бившият държавен глава разкритикува и неадекватното все още поведение на България като член на ЕС.

По отношение на членството в ЕС, бившият президент заяви, че това е било "наложена кауза", а самите ние много сме надценили ползите от него. Но тъй като вече сме станали членове, трябва да изпълняваме поетите ангажименти и да не забравяме за членството си.

"Носят се слухове, че ЕС ще се отменя и ние не сме много сигурни доколко трябва да се научим да изпълняваме правилата на ЕС, за чието членство ние ревностно се борихме. Членството в ЕС ни беше наложена кауза. В онова време - в плен на еуфорията, ние сме надценявали ползите от членство е ЕС. Ние обаче вече сме членове на ЕС и когато говорим за ролята на България като мост между Изтока и Запада, някак забравяме това си членство", смята бившият държавен глава.

Водещи

Най-четени