Пластмасови изделия се забраняват със закон 16.02 | 13:02
Една от основните цели е да се намали образуването на боклуци

С промени в закона и наредба към него от 3 юли се предвижда забраната на пластмасови изделия.
Новите законови текстове се подготвят от МОСВ и ще бъдат готови през пролетта, става ясно от Национална стратегия за управление на отпадъците в следващите 7 години, пусната за обществено обсъждане.
Една от основните цели в нея е да се намали образуването на боклуци. Това трябва да стане най-вече чрез кръгова икономика, така че продуктите, които съдържат важни суровини, да не се превръщат в боклук, съобщават "24 часа".
МОСВ иска да намали и използването на найлоновите торбички за пазаруване. Целта е от 70 средно на човек годишно през 2028 г. бройката да е свита до 40. За да се постигне тази цел, РИОСВ ще правят проверки в търговските обекти всяка година дали за торбичките се плаща такса. Освен това ще се насърчава по-дългото използване на уреди в домакинствата и те да бъдат ремонтирани, ако се повредят, вместо да се заменят с нови.
В стратегията са предвидени 10 млн. лв. за безвъзмездно предоставяне на домакинствата на компостери за биоотпадъци. Целевата бройка до 2028 г. е 100 хил.
С 40 млн. лв. ще се финасират проекти на общините за подобряване на управлението на отпадъци, а 50 млн. лв. са предвидени за бизнеса за технологии и нов дизайн на продукти, за да се намали количеството отпадък.
Предлага се общините да намаляват патентния данък за фирмите, които следват принципите на кръговата икономика.
Мерки са заложени конкретно и за намаляването на хранителни отпадъци. Като начало трябва да се събира информация за точното им количество, както и разработването на отделна стратегия и ръководство как да не се образуват. С 40 млн. лв. ще се финансират проекти за намаляване на хранителни отпадъци. Търговските обекти, заведенията и организации, които желаят да даряват храна, ще бъдат стимулирани, включително и финансово, като ще се премахне начисляването на ДДС.
Също така предвидени за изграждане на регионални системи за управление на отпадъците, площадки за събирането им, центрове за подготовка за повторна употреба, за инсталации за рециклиране, за изграждане на нови и разширяване на съществуващи системи за разделно събиране на отпадъци са 210 млн. лв.
Общините трябва да информират хората къде има площадки за предаване на разделно събирани отпадъци и какво може да се оставя на тях, как да се рециклира и събира разделно.
Друга мярка за намаляване на отпадъците е включването в условията по обществени поръчки за строителство да се използват рециклирани строителни материали.
На отпадъците от опаковки е обърнато специално внимание. Производителите на напитки в пластмасови бутилки трябва да увеличат съдържанието на рециклирани суровини. Всички търговски обекти ще са задължени да събират разделно отпадъци. За да се стимулира рециклирането, МОСВ ще връчва ежегодни награди на бизнес организации, общини и НПО за осъществените от тях мерки.
За намаляване на битовите отпадъци общините ще изграждат депа и площадки, системи за разделно събиране на опасни отпадъци. 35 млн. лв. от държавния бюджет ще се дадат за обезвреждане извън страната на препарати за растителна защита, които в момента се съхраняват в складове.
Водещи
-
Жители на блок в София се оплакват от тормоз от съсед: Неописуема смрад - плъхове, дървеници, целият вход е пламнал
„Има две дъщери, доколкото знам. Звънял съм на едната, но тя не вдига телефона”, разказа...
08.10 | 11:15
-
Борисов за кризата с боклука: Подавам ръка на софиянци, те не са виновни
"Частни срещи с деца на моите приятели, не виждам какво да ви разкажа", каза Борисов за...
08.10 | 11:00
-
Потребителите настояват за 300 лева ваучери за храна на месец
Изчерпана квота и повече ползватели
08.10 | 10:30
-
Свлачище затвори част от пътя Търново – Горна Оряховица, нивото на р. Янтра е наполовина от критичното
Река Белица се задържа на нива около 1,3 метра в Килифарево, по-голям приток идва от Дряновска...
08.10 | 10:15
Най-четени
-
Промените в образованието влизат на първо четене в парламента
Сред основните предложения, които предизвикаха бурни реакции от родители и организации, са...
08.10 | 09:30
-
На 8 октомври православната църква почита паметта на двама светци с драматична и поучителна съдба – преподобна Пелагия
Народни вярвания и забрани за деня
08.10 | 08:30