Плевнелиев - аватарът, който си изсмука ветото от пръстите 04.03 | 11:45

"Президентът дали не се събужда от един лош сън", запита социалистката Буруджиева

От Ивелина Георгиева

"Депутатите от Коалиция за България ще гласуват повторно новия Изборен кодекс. Смятаме, че мотивите на президента са неоснователни". Това каза заместник-председателят на Народното събрание и вносител на законопроекта Мая Манолова, докато представи позицията на социалистите относно наложеното върху закона президентско вето по време на заседание на Комисията за създаване на нов Изборен кодекс.

Президентът върна за ново обсъждане текстове, свързани със структурирането на ЦИК, с преференцията за избор на народни представители и общински съветници, текстове относно машинното гласуване, както и текстове от преходните и допълнителни разпоредби, отнасящи се до прякото допитване до гражданите.
Държавният глава критикува отпадането на възможностите за електронно гласуване, за активната регистрация, отпадането на създаване на пред родителни комисия общини с населени места до 30 000 избиратели и избора на членове на ЦИК.

Манолова обърна внимание на президентските експерти като посочи, че ветото на държавния глава съдържа сериозно разминаване между обявеното в петък (28 февруари) на сайта на президентската институция становище и някои от текстовете изпратени в събота (1 март ) в Народното събрание. По думите й е разширен обхвата на ветото, а разминаванията касаят текстовете за ЦИК.

Относно критиката на държавния глава за създаването на ЦИК като държавен и независим орган социалистката обясни, че това е дългогодишно изискване на Венецианската комисия и на всички международни наблюдатели.

В свои становища по отношение на президентските и местните избори през 2011 г. специално се акцентира, че буди притеснение факта, че опозицията няма свое гарантирано място в ръководството на ЦИК и че би било добре тя да бъде независим държавен орган, в който да работят професионалисти. С новия Изборен кодекс ние сме отговорили точно на тези изисквания на Венецианската комисия, подчерта Мая Манолова и допълни, че е гарантиран партийно политическия плурализъм.

Направили сме си труда да представим справки как се избират централните изборни органи в европейките страни, посочи народният представител. Тя обясни, че в повечето от тях решаващ глас имат, както националните парламенти, така и правителството, но никъде президентът няма решаващ глас за избора на членове на органа. Така е в Швейцария, Австрия, Германия, Словения, Португалия, изброи Манолова и заключи, че няма европейска практика, която да предоставя такива правомощия на държавния глава.

За първи път се залагат изисквания за професионален опит на членовете на ЦИК, които никак не са ниски каза тя, коментирайки оспорените от президента текстове в тази част на законопроекта. Съвсем основателно представителите на Коалиция за България ще отхвърлят ветото в тази му част, подчерта тя.

Относно преференцията за народните представители и общински съветници Манолова заяви, че това е първия парламент, който приема преференция за евроизборите с толкова нисък праг от 5%. "Постепенно хората ще свикнат да гласуват преференциално. Ако всички гласуват с преференции, няма да има никакъв бонус за водача в листата", коментира социалистката.

Критиката на президента за машинното гласуване е неточна, смята Мая Манолова. Тя обясни, че контролната разписка от него показва на избирателя начина, по който той е гласувал за партия или коалиция.

От ДПС посочиха, че също няма да подкрепят президентското вето и ще търсят възможност за сезиране на Конституционния съд в тази част на законопроекта, в която се нарушават правата на гражданите.

Депутатът от ДПС Янко Янков определи критиките на президента относно преференциите като най-големия популизъм във ветото му. Във всички листи борбата е за водача на листата, поясни той. Според него не е необходимо гражданите да бъдат задължавани да се включват в активната регистрация, каквито оспорвания се посочват във ветото.

"Нашият президент може да бъде определен като част от онази реклама, в която се казва "традициите не са това, което бяха", каза депутатът от Коалиция за България Татяна Буруджиева. Тя припомни как Росен Плевнелиев е допуснал да мине Изборния кодекс, изработен от ГЕРБ и Искра Фидосова през 2012 г. Буруджиева напомни как по това време президентът не е отправил нито една критика към кодекса "Фидосова", докато цялото общество е осъждал законопроекта. "Президентът дали не се събужда от един лош сън или сме изправени пред лицето на един аватар", зачуди се тя.

Работата на днешната комисия е предопределена, след като чухме изказванията ви от почивните дни, че ветото ще бъде преодоляно, заяде се заместник-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева. Тя направи извод, че от мнозинството предварително са сметнали гласовете в пленарна зала, което обезсмисля работа на комисията за изработване на нов Изборен  кодекс.

Депутатът от "Атака" Павел Шопов определи президентското вето като политическо и посъветва държавния глава да бъде по-обективен в мотивите си. Според него основният въпрос във ветото на президента е, че то е част от един план да не се приеме Изборния кодекс и предстоящите избори да се проведат по стария кодекс, който дава възможност за много повече манипулации. "Ветото е просто изсмукано от пръстите. Ние се подведохме да водим дебат, който е съвършено излишен", коментира Павел Шопов.

"Не можем да се съгласим, че досегашният Изборен кодекс с възможностите си за фалшификации и манипулации е по-добър от новия", подчерта атакистът. Той посочи, че за "Атака" е много важно, че се запазват правилата на уседналостта и не се разрешава агитация на майчин език. В тази връзка  той благодари на всички политически сили в това число и на ГЕРБ и на БСП, които са станали зад тази кауза.

Депутатът от ДПС Мустафа Карадайь призова колегата си от опозицията да каже кои са фирмите, защото в противен случай ще сметне, че герберът лъже и си измисля. Той определи критиките за машинното гласуване като пълен популизъм. "Г-н Росен Плевнелиев е сляп и глух, когато става въпрос за пряко нарушаване на конституцията и няма никакъв коментар в тази посока", заключи народният представител.


Водещи

Най-четени