Половината българи не искат еврото, 54% настояват за референдум за отхвърлянето на лева 28.01 | 12:00
Гласоподавателите на големите партии са против еврото, докато избраниците им - за

Мнозинството от българите не подкрепят влизането на България в Еврозоната и са склонни да повдигнат въпроса на референдум. Това сочи социологическо изследване, поръчано от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) и проведено от "Тренд" по метода на прякото полустандартизирано интервю. Анкетата е проведена в периода 7-15 декември 2019 г. сред 1008 пълнолетни български граждани. Максимално допустима стохастична грешка ± 3.1%.
Според проучването над половината (54%) от запитаните желаят и биха участвали в провеждането на референдум, касаещ премахването на българския лев като национална валута, като поне половината от запитаните са сигурни, че няма да подкрепят еврото. Едва 19% одобряват курса на правителството ни към ERM II и единната валута.
"Интересно е да наблюдаваме как този процес ще се отрази на подкрепата към отделните парламентарни партии. Мнозинството от техните избиратели не желаят да се разделят с националната си валута, докато парламентарните групи или подкрепят, или не коментират изобщо темата", сподели Стоян Панчев, основател на ЕКИП. Тази пропаст между народната воля и тази на политическата ни класа ще избие или в инициатива за референдум, или в пренареждане на политическата ни карта, категорични са експертите.
Основните притеснения на българите при приемането на еврото касаят поскъпването на живота. Цените на стоките, размерът на заплатите и масовото обедняване са причините единната валута да е нежелана в най-бедната икономика в ЕС. "От данните виждаме, че българите се страхуват от някаква версия на Гръцки сценарий за България, при влизане в еврозоната", отбелязва Георги Вулджев, главен икономист в ЕКИП. "Рисковете пред България са значително повече от евентуалните ползи, с оглед на дълбоките икономически недъзи, от които Еврозоната продължава да страда и които в момента причиняват стагнация на икономическото ѝ развитие” допълва още той.
От ЕКИП са убедени, че прибързаният и непрозрачен начин, по който политическата класа ни бута към еврозоната, ще доведе до още по-сериозна ерозия в обществената подкрепа и ще засили анти-европейските настроения и реторика. Редно е влизането в ERM II да бъде отложено, поне до провеждането на широк дебат по темата. Обществото трябва да бъде запознато с всички рискове и потенциални ползи и да се изкаже, дали изобщо желае валутен съюз с икономики като Гърция, Италия или Испания.
Пълните резултати и целия анализ на Стоян Панчев можете да намерите ТУК
Водещи
-
Жълт код за жеги в цялата страна за понеделник – 21 юли
От вторник ще става още по-горещо
20.07 | 18:01
-
Три тира и лек автомобил се удариха между Видин и Монтана
Инцидентът блокира движението по Е-79 при разклона за Винище
20.07 | 18:00
-
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин
20.07 | 17:20
Най-четени
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20