Почитаме Св. Спиридон 12.12 | 09:45

Вижте какви чудеса е направил, а също какви са обичаите и поверията

От iNews

На 12 декември православната църква чества свети Спиридон, епископ Тримитунтски, чудотворец. Той бил един от великите светители и чудотворци на IV век.

Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си. Излекувал император Констанций II от тежка болест. В живота си е сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната доброта и човечност, да повярват в силата на Христовата вяра, която помага и закриля.

Точно колкото добър и човечен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в беда, точно толкова смайващи били и чудесата, с които се прославил. Разказват, че на прочутия Никейски събор, в разгара на люти дебати, Спиридон, за да убеди опонентите си, стиснал керемида в ръка. От единия й край излязъл огън, от другия потекла вода. В България свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др.

Народът разказва, че св. Спиридон бил кундурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му. Празнуват също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена почит му оказвали керемидарите и тухларите. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите. Култът към този светец е най-разпространен в Южна и Югоизточна България. Той особено е популярен сред християнското население на Родопите и в района на Благоевград.

Народът вярва, че св. Спиридон е лечителят на рани, порязване, обриви и пъпки (струпки), екземи и в негова чест се месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и роднини с пожеланието светецът да прогони болестта далеч от дома. Не само болести лекувал, но и при суша дъжд измолвал, при киша спирал валежа, поради което го почитали и бедни, и богати. Там, където го имат за покровител на конете, жените раздават рано сутринта обреден хляб за здравето на животните.

Народът особено внимателно е следил времето преди преминаването от един на друг годишен цикъл, от едно състояние на света в друго, когато все още времето е междинни, пределно и гранично. Не само дните, но и 12 следващи нощи показват какво ще бъдат 12 месеца на идната година. 

В наши дни на него се молят още за всякакви проблеми в областта на бизнеса и финансите, помага да си намерите работа, да се припечелят финансови средства, за решаване на правни проблеми, както и за всичко, свързано с парични въпроси, недвижими имоти и много други неща.

Българи, гърци и руснаци съобщават в интернет форуми и социални мрежи, че светията им е помогнал след молитва при болест или за намиране на работа. Човек разказва, че фирмата му тръгнала към фалит. Наложило се да се съкращават много хора. Той намерил една икона на чудотвореца от остров Корфу на хартия и я сложил в офиса си. Често когато минавал, поглеждал лика на Тримитунтския епископ с молитва наум и на глас да му помогне. След 2-3 месеца финансовото положение се стабилизирало след ненадейни поръчки от чужбина, свидетелства бизнесменът.

Във Фейсбук млада жена пък споделя следното: "Свети Спиридон ми помогна да намеря работа! При това два пъти. Живея зад граница, студентка съм и много ми се искаше да поработя по бъдещата си специалност. Ходих на събеседвания, но безрезултатно. Когато разбрах за свети Спиридон и за неговата благодат да помага в житейските нужди, намерих акатиста му в интернет и започнах да се моля. И един ден ми позвъниха по телефона и ми предложиха събеседване. Отидох и получих работа, макар и временна, но все пак получих!”

А що се касае до изхабената дреха, то на празника му тя се нарязва на малки парченца и се раздава на миряните, които искат да отнесат частица от нея в домовете си. През годините мощите са подлагани на множество изследвания, които са категорични, че случващото с тях е необясним феномен. На всичкото отгоре преподобният, починал преди повече от 1700 години, не е загубил мекотата и еластичността на тъканите си.

Мощите са свързани с България, тъй като наша фамилия е техен пазител в продължение на 4 века (виж повече в карето). Намират се в църквата "Свети Спиридон", където идват поклонници от цял свят, привлечени от многобройните знамения.

Колкото и невероятно да звучи, но мощите на светията и днес поддържат телесна температура 36,6° C. А одеждите и обувките на нетленното тяло всяка година се сменят, защото противно на всякакви логични и научни очаквания те се износват. Това се смята за знак, че св. Спиридон и след смъртта си ходи по земята, за да помага на всички скърбящи и молещи се на Бога за помощ. Миряни разказват, че той им се е явявал тук и там, за да помогне отвъд времето и пространството и земната ни логика.

Пазителят на саркофага с мощите също разказва, че понякога не може да отвори ключалката. Тогава разбира, че светията е някъде на помощ. Като се върнел, ключалката сама се отваряла.

А що се касае до изхабената дреха, то на празника му тя се нарязва на малки парченца и се раздава на миряните, които искат да отнесат частица от нея в домовете си. През годините мощите са подлагани на множество изследвания, които са категорични, че случващото с тях е необясним феномен. На всичкото отгоре преподобният, починал преди повече от 1700 години, не е загубил мекотата и еластичността на тъканите си.

Покровител на мощите на най-големия светец на острова е фамилията Вулгари (в превод "Българи"). След като Константинопол е завладян от османците през 1453 г., гръцкият свещеник Георгиос Калохеретис успява да ги спаси и ги пренася на Корфу. Островът от 1386 г. е под венецианска власт и остава единственият, на който османците така и не успяват да стъпят. Хората там вярват, че това няма как да се случи без небесното покровителство на св. Спиридон. Вероятно търсещ сигурност там се озовава и Стамат Български. Неговата фамилия по волята на съдбата става пазител на мощите, след като се жени за дъщерята на Георгиос Калохеретис - Асамина. Така през 1521 г. мощите попадат под покровителството на фамилия Вулгари чак до 1925 г. Има данни, че първата църква на светеца е строена именно от Стамат през 1531.

Светията спасил Корфу от чумните епидемии през XVII век. Тогава много жители сънували, че се озовали в черквата му и там св. Спиродон ги лекувал в рамките на 3 дни. Разказва се, че така през 1630 г. епидемията утихнала до Цветница. През 1553 г. островът преживява лоша земеделска година. Жителите били изправени пред угрозата от гладна смърт. Тогава изненадващо на острова акостира кораб, пълен с пшеница. Капитанът казал, че е сънувал св. Спиридон, който го помолил да мине през Корфу, за да спаси хората от глада. Миряни коментират, че икона на свети Спиридон, която се намира в дома, може да ви помогне за всичко, с което може да се сблъска в живота си един модерен човек.

Източници: ИА Фокус, Стандарт, Телеграф

Водещи

Най-четени