Президентът Радев: Подвигът на българските опълченци е стожер на националната памет 24.08 | 12:30
Многобройни са местата по българските земи, които пазят спомен за борбите за национално освобождение, но славата на Шипченската епопея остава ненадмината

Многобройни са местата по българските земи, които пазят спомен за борбите за национално освобождение, но славата на Шипченската епопея остава ненадмината. Вече 147 години подвигът на българските опълченци е стожер на националната ни памет, на обичта към Отечеството, символ на възродения български дух и на саможертвата в името на свободата, това написа президентът Румен Радев във Фейсбук по случай 147 години от Шипченската епопея.
"Шипка е кръстопът на историческата ни съдба. Символ, че борбата за справедливост и по-добър живот никога не е обречена и че всяка битка в името на България може и трябва да бъде спечелена. В днешния ден отново се прекланяме пред падналите синове на руския и на много други братски народи от армията на руския император Александър II, пред нашите опълченци и доброволци, без да делим пролятата за България кръв. Веднъж напоила земята ни, тя завинаги остава кръвта на българската свобода", написа той.
"Камък по камък и за вечни времена дедите ни издигнаха на този прочут връх Паметника на свободата. В основите му вече 90 години българите от близо и далеч полагат венци и цветя в знак на почит към паметта на загиналите и на вярата ни в бъдещето на България. Наш дълг е да съхраним завета на предците ни и да го пренесем непокътнат през времето в името на бъдещите поколения. Поклон пред паметта на героите!", допълни президентът.
Водещи
-
Лято посред март
Максималните температури ще бъдат между 22° и 27°, в София - около 22°
14.03 | 08:00
-
Как политическите партии реагираха на решението на КС
13.03 | 21:00
-
„Величие“ влиза в парламента с 10 депутати, реши ЦИК
Ето кои са те, вижте и новото разпределение на мандатите
13.03 | 20:45
-
Иво Христов: Най-печалното е, че Европа поема курс към милитаризация и война
По думите му Зеленски е зависима фигура, той е креатура на старата американска администрация,...
13.03 | 20:30
Най-четени
-
Партия „Величие“ влиза в Народното събрание
Това се случи на заседание на Конституционния съд, на което два часа съдиите заседават по...
13.03 | 13:10
-
Парламентът избира управител на Националната здравноосигурителна каса
Единствен кандидат за шеф на Касата е издигнатият от ГЕРБ-СДС доц. Петко Стефановски, а...
13.03 | 08:59
-
Радев: Начинът на гласуване трябва кардинално да се промени
Много внимателно и без бързане трябва да се осмисли изборното законодателство, каза...
13.03 | 14:45