Президентът обслужвал пазара на флашки 03.08 | 12:52
„Ветото на президента е доста спорен документ, пълен с правни абсурди", смята Мая Манолова за ветото върху Закона за СРС-та

"Ветото на президента Росен Плевнелиев върху поправките в закона за СРС-тата волно или неволно обслужва кръговете в държавата, които искат пазарът с информация от разузнавателни средства и с флашки да не секва.” Такава констатация направи зам.-шефката на парламента Мая Манолова по време на дебатите по върнатите от "Дондуков” 2 промени, пише в-к "Монитор".
Те бяха прегласувани вчера (2 август) от НС, с което първото вето на държавния глава в мандата на сегашния парламент беше отхвърлено. Както "Монитор” писа, с указа си Плевнелиев оспори въвеждането на контрол над разрешаването и прилагането на СРС-та от независимо Национално бюро и от НС с мотива, че това е намеса в работата на съдебната власт и "вътрешното убеждение на магистратите”.
"Ветото на президента е доста спорен документ, пълен с правни абсурди. Или той го е поръчал на своя юридически екип, или е бил подведен от тях”, коментира Манолова мотивите за връщането на текстовете, които издишали. Като пример за неиздържаните аргументи на държавния глава тя даде "изумителния текст” в указа - "конституционният законодател е предвидил, че контролната дейност върху магистратите и техните актове се осъществява от Висшия съдебен съвет и Инспектората към него”. Това обаче въобще не било вярно, тъй като всъщност контролът върху актовете на органите на съдебната власт се извършвал само и единствено по реда на инстанционния контрол.
"Ето това е нивото на екипа от правния отдел на президента”, възмути се Манолова. По думите й юридическите аргументи на Плевнелиев издишат, като са надделели политическите, макар и да не било ясно какви точно са те по отношение на СРС-тата.Манолова припомни, че докато е бил част от кабинета на ГЕРБ, Плевнелиев по никакъв начин не възроптал срещу безконтролното използване на бръмбари.
"Единственото, с което сме запомнили изявата му по въпроса в предишното му битие на министър, е, когато каза, че няма нищо против да бъде подслушван, включително и без да има основания за това. Е, очевидно в новото си битие на президент той не е претърпял особена еволюция, след като налага вето именно върху зададения контрол върху използването на специални разузнавателни средства”, коментира Манолова.
Колегата й от "Атака” Явор Нотев пък заяви, че СРС-тата били като въглен –дори да не изгорят някого, може да го очернят. "Така че тук политиката трябва да мине на заден план”, допълни той.В защита на президентското вето се изказаха юристи от редиците на ГЕРБ, което обаче според Манолова било обяснимо, предвид че по време на тяхното управление била "стимулирана вакханалията с използването на СРС-та”.
В крайна сметка поправките в закона получиха необходимите над 121 гласа за прегласуване и отхвърляне на ветото. Те бяха дадени от БСП, ДПС и "Атака”, а против бяха 69 депутати от ГЕРБ. "Вотът раздели залата на две групи – едните, които искат да има контрол над СРС-тата и не желаят да бъдат подслушвани незаконно, и другите – които нямат нищо против това”, обобщи Манолова.
Водещи
-
Митов:За мен това е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България.
Министърът посочи, че до преди два часа искането на президента не е било внесено в парламента,...
12.05 | 17:59
-
Стотици кулинарни майстори ще участват във Фестивал на баницата във Врачанско
По традиция кулинарните шедьоври ще бъдат разделени в три категории - солена, сладка и...
12.05 | 17:40
-
Хотелиери и ресторантьори недоволни от ремонтите по пътя към морето
По този начин според организацията държавата работи за конкурентните ни съседни дестинации...
12.05 | 17:20
-
Прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите
Наблюдаващият прокурор Виолета Марчева от отдел "Специализиран" на СГП е преценила, че има...
12.05 | 16:59
Най-четени
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Зафиров: Референдумът за еврото въобще не трябва да влиза в Народното събрание
„Ние сме за всенародни допитвания, но те трябва да отговарят на правовия ред, законността и...
12.05 | 12:57
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15