Протест на БАН - с примки на шиите и спуснати черни знамена 01.11 | 13:25
Учените протестират срещу проекта на държавния бюджет за 2012 г.
Учените от БАН протестират в Деня на народните будители. Общото събрание на БАН организира протестно шествие със свещи, което ще започне в 18 ч. пред Централната сграда на академията на площад "Народно събрание", срещу проекта на държавния бюджет за 2012 г.
Въпреки че протестът на учените е обявен за довечера, археолозите при академията протестираха още от сутринта заради липсата на пари за заплати до края на 2011 г.
Пред археологическия музей, с институт към БАН е спуснато черно знаме. По фасадата висят плакати в знак на протест срещу "унищожителния" бюджет за академията. Учените носят символични примки на шиите си.
Директорът на музея доц. Вагалийски коментира за БНР, че "просто няма да можем да продължим да си вършим работата. Ние вече и заплатите като почнем да си плащаме, издържаме всичко. Държавна институция ли сме или сме частно дружество."
Научният секретар на академията проф. Стефан Хаджитодоров смята, че новият бюджет е "бюджет на ликвидация". "Това е бюджет, който не стига за абсолютно нищо, като започнете от заплатите, но най-лошото е, че не стига за никаква реална научноизследователска дейност", категоричен е той.
Държавните субсидии за БАН ще намаляват, докато стигнат една трета от бюджета на академията. Останалите средства трябва да дойдат от частния сектор и от европейски проекти, заяви финансовият министър Симеон Дянков.
В момента БАН се финансира около 65% от държавна субсидия и почти няма частни проекти, подчерта министърът и допълни, че учените могат да се възползват от 200 млн. евро, ако кандидатстват по различни европейски програми.
Проблемът с липсата на средства за БАН е по-скоро проблем на ръководството на академията, заяви от своя страна просветният министър Сергей Игнатов и попита защо за работата на 2900 учени в академията се грижи персонал от общо 6000 души със средно образование.
Според Игнатов, извършената реформа в БАН не е довела до очакваните резултати, защото институтите, които са получили висока оценка от европейския одит са били слети с не толкова добри. Така са се запазили работни места за сметка на по-добрата ефективност.
Според министър Игнатов е напълно постижимо още от 2012 г. държавната субсидия да представлява 1/3 от необходимите средства за БАН, а другите 2/3 да бъдат осигурявани от самата академия. Министърът заяви, че ако бюджетът догодина позволи, ще бъдат увеличени и средствата за БАН.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15