Проф. Милошев: Основно генетични са причините за тежко заболяване от COVID-19 26.10 | 18:44
Вирусът и гените: Защо някои хора боледуват по-тежко?
![Проф. Милошев: Основно генетични са причините за тежко заболяване от COVID-19](http://inews.bg/pictures/2326926_1004.jpg)
"Основно генетични са причините за тежко прекарване на COVID-19", това каза в предаването "Денят на живо с Наделина Анева" по NOVA NEWS проф. Георги Милошев, ръководител на Лаборатория по Молекулярна Генетика, БАН.
Той допълни, че от 100 ваксинирани поне 5 не се поддават на влиянието на ваксината, което е въпрос на генетика.
"Варианти на гени съществуват, въпреки че много си приличаме, но факторите за тежко заболяване са многобройни и няма как да се вярва, че при ваксиниране ще си 100% предпазен", добави проф. Милошев.
"Задължително трябва да се ваксинират хората, не разбирам недоверието и омразата към ваксините. Основната причина за това отношение е нивото на развитие на обществото ни - на последно място по доходи сме, на последно място по ваксинация, най-висока смъртност", категоричен бе ученият.
Той даде пример с ваксината за полиомиелит за това какво е въздействието на имунизацията за болести в световен мащаб.
"Количеството на антитела не съответства непременно на това дали си болен, или здрав. Антителата не са достатъчно доказателство, за това са необходими PCR и антегенни тестове", каза още проф. Милошев.
"Ние имаме еднакви гени, но понякога в тях има варианти, които правят разликата", разясни още той.
"Отдавна се правят тестове чрез вземане на слюнка и това може да се ползва за децата в училище, но при нужда от повече изследвания е добре да се взима кръв", заяви проф. Георги Милошев.
За учения е неразбираемо как може да има настроение и действия против мерките, ваксините и предпазването от коронавируса при положение, че значително количествов хора са загубили близките си от тази болест.
Водещи
-
Украинският президент Зеленски с призив за общоевропейска армия
Според него, Европа все по-малко може да разчита на подкрепата на САЩ и е важно да разполага...
15.02 | 18:00
-
Слави за Кирил Петков: До кога ще позволяваме самозванци да се изказват от името на Републиката?
Лидерът на ИТН иска да бъде потърсена наказателна отговорност от съпредседателя на ПП заради...
15.02 | 17:20
-
Метеоролог каза каква люта зима се задава от утре
Ето какво ще е времето през идната седмица, според Анастасия Стойчева от НИМХ
15.02 | 17:00
Най-четени
-
Унищожителната реч на Джей Ди Ванс към ЕС (ВИДЕО)
Вицепрезидентът на САЩ подложи на критика Евросъюза и някои отделни държави пред смълчаната...
15.02 | 10:00
-
Рая Назарян: Въпрос на дни е да представим официално бюджета
Тя заяви, че има огромни по размер - около 4 милиарда, неизпълнени ангажименти от предходния...
15.02 | 11:20
-
Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара
"Във веригата на доставките трябва да се намесят НАП и "Митниците", заяви премиерът
15.02 | 14:00