Пчеларите у нас се готвят за протест 27.10 | 17:32
Причината е отсъствието на пчеларския сектор в Общата селскостопанска политика
Пчеларите в страната започват да подготвят протестни действия. Това заяви пред iNews председателят на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов. Тяхното недоволство е провокирано от липсата на държавни субсидии, каквито се дават за другите подотрасли на селското стопанство.
Пчеларите искат отношението на държавата към тях да бъде същото, както е към другите производства, посочи Михаил Михайлов.
От бранша искат държавата да отпуска субсидия на всяко регистрирано пчелно семейство или кошер в размер на 20 евро еднократно за една година.
"С тези 20 евро смятаме, че може да се решат основните проблеми в сектора", коментира Михайлов.
Тези средства ще бъдат целеви и ще отидат за закупуване на ветеринаромедицински препарати, подхранване на пчелните семейства, лечение на болести като превенция, както и за създаване на нови пчелни семейства.
Михайлов обясни, че миналата седмица е станало ясно (по време на изготвянето на Oбщата селскостопанска политика), че субсидии за пчеларството през следващия програмен период 2014-2020 няма да има. Поради тази причина, както и поради голямото напрежение в пчеларските среди, което съществува от известно време, браншът излиза с предложение пчеларството да бъде представено като една действаща общност, защитаваща своите интереси. В тази връзка назряват протестни действия и искания от страна на отделни инициативни пчелари да бъдат подкрепени от Съюза на българските пчелари и други браншови организации.
Протестните действия ще бъдат насочени изцяло към постигане на целта за получаване на необходимата субсидия, увери Михаил Михайлов. По думите му от бранша са разговаряли многократно с институциите и не се е стигнало до споразумение с тях, затова следващата крачка на пчеларите ще бъде протестни действия.
Преди да се стигне до тях, от Съюза на българските пчелари ще публикуват намеренията си в пчеларската преса, за да сведат тази информация до всички пчелари в страната и да се види тяхното мнение. Ако то е одобрително и подкрепя протестните планове, ще се стигне до радикални действия, съобщи Михайлов.
"Ние искаме 20 евро от държавата, защото пчеларството дава годишно добавена стойност на българската икономика от между 2-3 млрд. лева от опрашителната дейност", коментира председателят на Съюза на българските пчелари. Щом дадена дейност носи доход за държавата, би трябвало да се подпомага от нея, добави Михайлов.
Пчеларите в момента се самофинансират като влагат много лични средства и много труд, който не се оценява, посочи още Михаил Михайлов.
От бранша претендират и за някои основни промени в Закона за пчеларството в България. Трябва да бъде променена Наредбата за пръсканията, тъй като през последните години огромен брой пчелни семейства загиват заради пръскане с химикали от арендатори и земеделски производители, които не я спазват.
Друго нещо, което трябва да се промени, касае броя на пчелните семейства, които могат да се настанят в дворните места в населените райони. Законът по принцип не ограничава пчеларите в това отношение, но има многобройни оплаквания от другите хора, които са против пчелите да се отглеждат в населените места. Пчеларите пък от своя страна не могат да изнесат пчелите извън населеното място, защото няма кой да ги охранява и ще бъдат откраднати на мига. Този проблем чака своето решение и е едно от нещата, които трябва да претърпят промяна, тъй като назрява все по-сериозно.
Михайлов посочи, че има страни, където ограничават броя на пчелните семейства, а някои дори не разрешават да се отглеждат в населена среда. Париж е един от градовете, намерили решение на този проблем, като пчелните семейства се отглеждат на покривите на сградите.
За голяма изненада тази тенденция съществува и в София, където на покрива на хотел "Хилтън" се отглеждат около 5-6 пчелни семейства. Тази практика е пример, че пчелите могат да бъдат качени на високо и да не пречат на хората, разясни Михайлов.
За да се намали опасността от загиването на пчелните семейства, трябва да се наблегне върху обучението на пчеларите от добрите пчеларски практики, да се внедрят нови технологии и да се създадат условия за хигиена.
По същото време днес от Държавен фонд "Земеделие" съобщиха, че през тази година са отпуснати над 4 624 000 лева за пчеларите в България. Парите са по Националната пчеларска програма.
Подпомагане са получили 1 160 пчелари. Бюджетът в направлението за настоящата година беше в размер на над 6 553 500 лв. Предвид преведената финансовата помощ, ДФ "Земеделие" отчита усвояемост от 70%.
За поредна година най-голям интерес е регистриран по мярката, чрез която се подпомага купуването на нови кошери. Общо 857 пчелари са обновили инвентара си, като са използвали близо 3 148 000 лв. Най-много са кандидатите от област Варна – 272. От област Плевен са подпомогнати 129 кандидати, а от Разград – 121.
Водещи
-
Ураганен вятър събори покриви и дървета в Перник
01.12 | 18:00
-
Боршош: Конструкцията на коледната елха на София е опасна
Той е изпратил сигнал до кмета на София и до главния архитект
01.12 | 17:20
-
Печалбата на банките удари 3 млрд. лв.
показват данните на Българската народна банка (БНБ) към края на октомври
01.12 | 17:00
Най-четени
-
ДСБ официално предложи на партньорите да издигнат Атанасов за шеф на парламента
От националното ръководство излязоха с позиция
01.12 | 10:40
-
Попфолк звездата ДесиСлава слага край на музикалната си кариерата
Новината съобщи самата тя в социалките
01.12 | 11:40
-
Желязков: Единственият баланс е Атанасов да е председател на НС, а Борисов – премиер
Той коментира и дали ще върнат първия мандат празен
01.12 | 14:00
-
Блудната снаха на Аня Пенчева се върна при сина й
01.12 | 13:40