Първи реакции след президентското вето върху Изборния кодекс 14.12 | 18:00
"Двата начина за гласуване имат различна защита", каза Надежда Йорданова

Партиите, които гласуваха за промените в Избирателния закон, няма да се съобразят с мотивите на президента. Това стана ясно от първите реакции на наложеното вето от президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс.
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова очаква парламентът да обсъди задълбочено мотивите. "Да се вслушат в президента и в нашите аргументи и ветото да не бъде отхвърлено. Двата начина за гласуване имат различна защита”, каза тя.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова смята, че "има воля от парламентарните групи това вето да не бъде уважено и да се препотвърдят промените", гласувани преди две седмици.
Лидерът на партия "Възраждане” Костадин Костадинов обясни, че друг е въпросът как ще бъде "изнасилен" дневният ред на парламента, за да може да бъде преодолявано това вето. "Аз мисля, че и ГЕРБ, и ДПС ще се хванат за тази възможност в останалите няколко дни, за да успеят да го прокарат, може би в рамките на тази седмица”, каза той.
Андрей Гюров от ПП обясни, че ще подкрепят ветото и това е добър знак, който дава възможност да се отвори дискусията как могат да бъдат преодолени пречките пред реализация на втория мандат.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова бе категорична, че левицата няма да промени позицията си и ще гласува против ветото и за Изборния кодекс, какъвто бе приет. "Запознахме се с мотивите. Не ги приемаме, не звучат сериозно. Като например, че не трябва да се дава възможност за право на избор на българските граждани как да гласуват. Правото било само за кого да гласуват. Ние сме за свободата на избора", обясни Нинова.
Александър Николов от "Български възход” уточни, че партията ще подкрепи ветото на президента. "Машинният вот работи, има много по-важни решения от Изборния кодекс”, каза Николов.
Източник:БГНЕС
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
-
Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
Това е заявил рдоган в телефонни разговори с Путин и Макрон
11.05 | 17:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20