Първи сигнал от Агенцията за безопасност на храните 14.02 | 17:02
Йордански зеленчуци с пестициди на борсата в "Слатина", засече проверката на агенцията
Наличие на пестициди 10 пъти над нормата в 400 тона зеленчуци внос от Кралство Йордания установи проверка на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в зеленчуковата борса в столичния кв. "Слатина”. Това каза пред журналисти министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".
При доматите установеното количество пестициди е 10 пъти над нормата, при краставиците – 6 пъти над нормата, при чушките – три пъти над нормата, уточни Министър Найденов.
Стоката е внесена от Йордания в петък (11 февруари) и след сигнал от медия са взети проби. Зеленчуците са били изследвани от БАБХ в две независими референтни лаборатории, като резултатите са се потвърдили.
"Стоката е под възбрана за разпространение в търговската мрежа. От Съюза на вносителите настояват за арбитражна проверка, която ще бъде проведена в следващите един-два дни”, каза министърът.
Найденов обясни, че резултатите ще са различни при тази проверка, защото количеството на пестициди намалява с всеки изминал ден. "Ако резултатите се потвърдят, вносителите ще имат право да избират между това или стоката да бъде унищожена, или тя да бъде върната на Кралство Йордания”, обясни Антон Величков, зам.-директор на БАБХ.
Според другия зам.-директор на Тенчо Тенев това количество пестициди не представлява директна опасност за здравето на хората, но пестицидите се натрупват в черния дроб и при продължителна консумация особено застрашени са малките деца, бременните и кърмачките. По думите му не е възможно пестицидите да бъдат унищожени при готвене, защото не става въпрос за микроорганизми.
Междувременно, днес на пресконференция на Съюза на градинарите в България и Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) стана ясно, че България внася най-много плодове и зеленчуци от Турция, Македония, Гърция, Йордания и други страни извън Европейския съюз.
Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България, обясни, че контролът на качеството е изключителон затруднен, защото от една страна стои нелегалният внос, но от друга – отговорните служби на редица държави, сред които е Турция, не обявяват какви са разрешените за ползване в зеленчукопроизводството в съответната страна препарати. Това поражда редица въпроси как са били отглеждани и третирани плодовете и зеленчуците, които внасяме оттам.
Водещи
-
Средната пенсия у нас стигна 865 лева към края на септемвр
Данните сочат още, че след актуализацията на пенсиите от 1 юли средната се е вдигнала със 100...
29.11 | 18:00
-
Какво трябва да се знае за медицинските изделия?
Пациентът ли получава парите за медицинското изделие, което му е необходимо?
29.11 | 17:40
-
Израел и Хизбула се обвиняват взаимно в нарушение на примирието, влязло в сила преди два дни
Четири израелски танка навлязоха в западната част на ливанско гранично село.
29.11 | 17:20
-
Осмият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание се оказа неуспешен ОБЗОР
Днес народните представители издигнаха общо три номинации. Тези на Петър Петров от...
29.11 | 16:40
Най-четени
-
Депутатите ще направят осми опит за избор на председател на НС
При последното гласуване вчера на Силви Кирилов не достигнаха три гласа, за да оглави...
29.11 | 09:59
-
Предизвикателството Big Brother приключи за Атижа
Тя отговаря на всички важни въпроси в подкаста „Голямата сестра“
29.11 | 09:40
-
Таксиметровият протест към момента се замразява
Що се отнася до информацията за готвена блокада на цялата държава по Коледа, инж. Ризов увери:...
29.11 | 13:00