Работниците от ОЦК искат национализиране на предприятието 11.04 | 15:35

Служителите на комбината протестираха днес в София и успяха да се срещнат със заместник-председателят на Парламента Анастас Анастасов

От Ивелина Георгиева

Да бъде национализиран комбината ОЦК "Кърджали" настояват работниците и синдикатите от предприятието. Те внесоха днес (11 април) по време на протеста си в София декларация със законодателни промени. 

Декларацията и протестиращите бяха приети от заместник-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов, който е поел ангажимента да разгледа предложенията, сред които е и за национализация на предприятието.

Навремето този завод беше държавен и в последствие държавата го даде за приватизация, сега тя трябва пак да си го върне, коментира Иванка Караниколова, заместник-председател на КНСБ в ОЦК "Кърджали". По думите ѝ Анастасов е приел предложението на протестиращите, но за да стане държавно предприятието трябва "да се мине по каналния ред".

Според синдикалиста има много такива примери в Европа - когато едно предприятие не се управлява добре, държавата го взима обратно от собственика и търси друг мениджърски екип, който да го управлява.

Караниколова определи срещата с Анастасов като "кратка, но ползотворна".

Другите искания на протестиращите, внесени вече в парламента, са да бъдат криминализирани действията на работодателите, които умишлено не плащат заплати и осигуровки.

"Такива работодатели трябва да бъдат подведени много бързо под съдебна отговорност", заяви Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ.

Работникът да не води дела, когато работодателят му дължи работни заплати, а с издаването на удостоверение и служебна бележка, заедно със съдия изпълнител да може да си вземе дължимата сума. Това е също едно от исканията на протестиращите, посочи за iNews Валентин Никифоров.

Протестиращите поискаха още работниците да могат да поискат обявяване на процедура по несъстоятелност на предприятието, ако заплатите им не се изплащат. При обявяването на процедурата работниците и служителите да бъдат изведени на първо място, за да може първо те да получат парите си, а не както е сега, те са чак на четвърта позиция след кредитори, банки, държава и т.н., са още исканията на синдикатите.

"Всеки доставчик, на когото се дължат 5-6 хиляди лева може да поиска несъстоятелност на дадена фирма, а на тези хора им дължат 1,4 млн. лева за заплати и те не могат да поискат процедура по несъстоятелност", коментира Валентин Никифоров.

Днес се очаква да бъдат преведени по сметките на Валентин Захариев 15 милиона лева от сделката с "Горубсо-Мадан", от които 4 милиона трябва да отидат за ОЦК "Кърджали", уточни синдикалистът. Ако днес тези 4 милиона са в сметките на Валентин Захариев синдикатите и работниците настояват изпълнителният директор на ОЦК "Кърджали" Славея Стоянова да разпише платежните и заплатите на работниците да бъдат изплатени, "а не да плаща разходите си за джипа или за ток с тях", призова Никифоров.

Народният представител от ГЕРБ Цвета Караянчева лично пое ангажимента да информира хората, когато постъпят пари в сметката на Захариев.

По-рано днес работниците от ОЦК "Кърджали" започнаха протеста си в София пред сградата на собственика на предприятието Валентин Захариев "Интертръст холдинг". Никой от мениджърския екип не се е появил пред протестиращите и затова хората са ги освиркали с думи като "страхливци" и "мишоци".

Ако държавата не изгони Валентин Захариев в нас няма да се появи оптимизъм, каза за iNews Христо Кирков, работник в ОЦК "Кърджали". Той добави, че Захариев от три години само лъже служителите и всеки месец, за да си получат заплатите е трябвало да стачкуват.

По време на Великденските празници работниците мислят малко да си починат от стачките и във вторник веднага след Великден, ако няма пари по сметките им започват с нови сили протестните си действия.

Кирков не изключи възможността да правят палаткови лагери, да блокират граници и магистрали.

Водещи

Най-четени