Радев: Не може да купуваме изтребители F-16 против интересите на българския народ 25.07 | 09:15
Преди дни българският парламент ратифицира международните договори за закупуване на нови изтребители F1-6. Това е дългоочаквана и необходима стъпка от модернизацията на Българските военновъздушни сили за отбранителните способности на страната. Но тя не може да става за сметка на интересите на българските граждани, достойнството и суверенитета на страната. Затова използвах конституционните си правомощия и наложих вето на закона за ратификация.
Това заяви президентът Румен Радев, който направи допълнителни разяснения за мотивите си за налагане на вето на сделката за F-16, съобщи БГНЕС.
"Решението на правителството тези международни договори да не стават публично достояние задължава народните представители да информират обществеността за характера на поетите задължения. Задължителен е нов дебат в Народното събрание, който да даде ясен отговор как са защитени българските интереси по отношение на цената за придобиване от 2.2 млрд. без ДДС при 100% авансово плащане. Срокът за доставка на самолетите, най-рано след 4-5 години", каза в изявлението си Радев.
Той коментира и орязания пакет – въоръжение, оборудване, обучение и услуги, при които самолетът остава с ограничени способности.
"Скрити и неуточнени разходи, които България ще плаща впоследствие по отношение на инфраструктура, транспорт, въоръжение, оборудване, обучение, услуги, данъци и такси. Промяна в клаузите на договора едностранно по решение на изпълнителя без съгласуване с българската страна по отношение на цени, срокове и обем на доставки и услуги", алармира президентът.
Според него разходите по придобиване с емитиране на нов дълг поставят под въпрос навременното осигуряване на бойни способности.
"Не конкретният тип самолет сам по себе си, а наличието на реални способности определя авторитета и бъдещето на ВВС и нашата евроатлантическа принадлежност", подчерта той и добави, че в нашия случай липсва дебат по този сериозен въпрос, засягащ националната и колективна сигурност и попита кога ще придобием пълния пакет, който да гарантира сигурността ни и кога ще закупим останалите 8 самолета.
Кога, как и колко ще платим за всичко това, попита още президентът. Според него тези неясноти генерират нестабилност в процеса на модернизация на Военновъздушните сили и излагат на риск модернизацията на Сухопътни войски и Военноморските сили.
В заключение държавният глава призова Народното събрание да изпълнява конституционната си роля и да контролира изпълнителната власт, а не да се превръща в неин проводник и припомни, че не някой друг, а българското общество определя тяхната легитимност.
Той заяви, че преди окончателното приемане на ратификацията на договорите очаква задълбочени дебати в пленарната зала и предприемането на адекватни действия.
Водещи
-
Борисов се отказа да е премиер, ГЕРБ няма да подкрепи друг мандат (ОБЗОР)
Как реагираха останалите партии
26.11 | 21:00
-
Слави към Борисов: Като не желаеш да се занимаваш с тази "разбита държава", не се явявай на избори
Според Трифонов лидерът на ГЕРБ отдавна се е самозабравил
26.11 | 20:45
-
Румяна Бъчварова: Отиваме на нови избори 100%
От ГЕРБ смятат, че заслужават да управляват, защото могат, но времената са различни, заяви...
26.11 | 20:30
-
ГЕРБ може да работи с ПП-ДБ, когато се отрече от „намагнитизираното момче“
Д-р Мирослав Ненков с коментар на политическата криза у нас
26.11 | 20:15
Най-четени
-
Разследващият журналист на BBC Йордан Цалов разкри нови подробности около местонахождението на издирваната криптокралица Ружа Игнатова
Изчезнал съветник по сигурността
26.11 | 09:45
-
Започнете да спестявате с бюджетното правило 50/30/20
Поставете си конкретни и измерими цели
26.11 | 11:30
-
Сериозен инцидент развълнува жителите на столичния квартал "Надежда"
Реакция на пожарната
26.11 | 09:59
-
Иво Сиромахов: Политиката ни не е политика, а пазарлъци
26.11 | 18:00