Резово иска ветеринари и телени огради 18.01 | 10:57

Дългосрочни мерки срещу разпространението на болестта предлага кметът на Царево

От Елена Коцева

Кметът на община Царево Петко Арнаудов предлага две дългосрочни мерки, които могат да бъдат предприети от държавата, така че граничните райони да се предпазят от пренасяне на шап от съседна Турция в бъдеще.

Първата мярка е държавата да осигури за своя сметка ветеринарно обслужване на животните в граничните райони. В някои села по границата отдавна не е стъпвал ветеринарен лекар.

Второто предложение е да се възстанови граничната мрежа, за да се предотврати безпрепятственото преминаване на животни, съобщава БНР. И в двата случая става въпрос за финансиране.

Днес директорът на Националната ветеринарна служба Йордан Войнов заминава за Брюксел, където ще настоява страната ни да получи европейско финансиране за възстановяване на загражденията по границата с Турция.

И според него без тях влизането на животни от южната ни съседка, където има хиляди огнища на шап, не може да бъде спряно.

iNews припомня, спирането на лова на вълци беше друга дългосрочна мярка, предложена в помощ на борбата срещу разпространението на шап. 

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов ще провери на място мерките, които се предприемат срещу шапа в Резово. И за това село министърът обеща пълно съдействия на държавата.

Заради новото, второ, огнище на шап, потвърдено официално вчера, там бяха издадени две заповеди – за незабавно умъртвяване на всички над 200 животни и за забранен достъп на външни лица в Резово.

Вече е приключило умъртвяването на животни в близкото село Кости, където първо бе открито огнище на шап. Стопаните ще бъдат обезщетени както са претърпените загуби, така и с еднократни социални помощи. Правителството и лично премиерът Бойко Борисов се ангажираха с това.

На общината са наложени извънредни мерки, включително и карантинен период от 3 месеца, за да може напълно да се преодолее опасността от заразяване.

Водещи

Най-четени