Шап и в Резово 17.01 | 11:53

В Националната ветеринарномедицинска служба ще се състои брифинг

От Елена Коцева

Положителни са кръвните проби за шап, взети от животни от с.Резово, област Бургас.

Това съобщава БТА, позовавайки се на Националната ветеринарномедицинска служба.

Малко по-късно бе съобщено, че умъртвяването на животните в село Резово е започнало. Това са 90 говеда, 60 овце, 20 кози и около 30 свине, собственост на деветима стопани. Ще бъдат умъртвени и 21 турски бивола, които са преминали границата и се намират в района на селото

Установеният вирус на шап от типа "Антет 20100" на името на село в азиатската част на Турция.

Подготвят се трупни ями за заравяне на животните и се изграждат дезинфекционни площадки,през които задължително ще минават всички превозни средства в
Резово.  

iNews припомня, че това е вторият случай, официално потвърден чрез кръвни изследвания, на острото заболяване сред животните.

Освен ограничителните мерки, които се налагат за търговия и придвижване на животните, и умъртвяването им, предстои и период на карантина на региона.

Във връзки със случаите в село Кости бяха взети спешни мерки срещу разпространението на болестта в общо 7 области на страната, между тях и граничните с Бургас и Турция.

Днес се очакват в България да пристигнат ветеринарни експерти от Европейския съюз. Те се ще се опитат да помогнат на българските си колеги на място в усилията им да ограничат разпространението на заразата.

Първият случай на заболяването беше установен в проба, взета от дивя свиня, отстреляна в землището на село Кости. Според експертите заразата е пренесена от южната ни съседка. 

Миналата седмица почти едновременно с подозренията на стопаните, че има болни животни, стадо крави от Турция е забелязано да пасе от българската страна на междата.

Жители от пограничните райони поискаха отново да бъде изградена телената ограда по границата, която би спирала преминаването на животни.

Шапът е остро вирусно заболяване по чифтокопитните животни, което се причинява РНК вирус от семейство Picornaviridae.

Протича с треска и екзантеми по лигавиците на храносмилателната система, кожата на вимето и междукопитната цепка. Вирусът се характеризира с изключителна контагиозност. При хората протича рядко с клинични признаци на везикулозно-ерозивен и улцерозен изрив по лигавицата на устната кухина и кожата на ръцете и краката.

Шапът е широкоразпространена, особено опасна вирусна инфекция, която нанася големи икономически щети.

 

Водещи

Най-четени