Реките в Ловешка област достигнаха критични нива 27.08 | 16:48
Засушаването е опасно за пъстървовите риби
Нивата на реките в Ловешка област са достигнали критични нива, съобщава БТА.
Причината за това е продължителната липса на валежи, която се е отразила на нивата на водите в основните реки в областта.
От хидрометеорологичната обсерватория обявиха, че нивата на река Черни Вит в района на едноименното село са 51 см, а в Тетевен достигат 58 см, което е с два сантиметра над абсолютния минимум.
При Ловеч река Осъм е около нулевата точка. В района на Троян е минус 10 см.
Със заповед на кметовете в общините Ловеч и Тетевен е въведен режим за ползване на водата. Такъв има и в курортното селище Рибарица. Част от селата в областта са без водоподаване в определени часове на денонощието.
Продължителното засушаване може да се окаже опасно за пъстървовите риби, обясни директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Ловеч д-р Йордан Найденов.
През периодите на планинско засушаване високопланинските потоци на Осъм и Вит са със силно намален отток и намалява кислородното съдържание, което се оказва опасно за пъстървовите риби.
Найденов обясни, че останалите риби, които в долните течения на реките Вит и Осъм се концентрират в дълбоките вирове, не са застрашени.
Рибарите се оплакват, че в реките няма риба и не кълве, на което Найденов отговори, че е нещо естествено, тъй като при тази кислородна недостатъчност рибите изпадат в стрес, не са активни да търсят стръв и плуват бавно на повърхността с отворена уста, за да поглъщат въздух.
Ето защо рибарите се съветват да изчакат търпеливо преминаването на критичния период. Добрата новина е, че във водоемите в Ловешка област засега няма умрели риби, а язовирите са в добро състояние по отношение на количеството на водата в тях.
Водещи
-
10-годишно дете - в тежко състояние, след катастрофа с каруца
Инцидентът е станал преди разклона за димитровградското село Радиево
03.02 | 13:40
-
Киселова: Проблемът на Изборния кодекс е в прилагането на разпоредбите
Парламентарният шеф е категорично против задължителното гласуване
03.02 | 13:30
-
Наплив за БГ паспорти: С 4000 повече нови българи за година
За първи път от 4 години над 16 хиляди души са получили гражданство
03.02 | 13:20
-
Няма да се обявява национална грипна ваканция у нас
Образователният минситър обясни още, че няма да се добавят други допълнителни неучебни дни...
03.02 | 13:10
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Родители на ученици от 3. клас в русенско училище организираха протест в защита на учител
Родителите не са съгласни с това и са написали писмо до инспектората по образование, направили...
03.02 | 10:15