Референдумът за "Белене" отваря кутията на Пандора 22.10 | 12:11

Въпросът на ГЕРБ може да важи не за "Белене", а за "Козлодуй 2", смятат "Зелените"

От iNews.bg

С референдума за АЕЦ "Белене” ще отворим кутията на Пандора - всеки, който е на власт, ще имитира демокрация и ще пита хората по манипулативен начин. Това заяви Петко Ковачев от Института за зелена политика на пресконференция относно референдума за централата.

Законът за допитване до народа представя "най-уродливата същност на правенето на законите” - корпоративни и недоизпипани, които облагодетелстват "шайката, наречена българска политическа класа”, смята той. Според Ковачев в референдум не трябва да има участие на политически партии.

В Закона за допитване до народа се посочва, че в референдум трябва да вземат участие не по-малко от гласувалите на последните избори. Не се посочва обаче дали същият процент гласували или същият брой.

Референдумът е подигравка с интелигентността на българите. Той мотивира хората, които са против "АЕЦ Белене, но не са против атомната енергетика, да гласуват "за”, смята Ковачев. От института ще настояват омбудсманът да сезира Конституционния съд.

Въпросът, който предлага ГЕРБ, имитира законосъобразност, смята Ковачев. Според Борислав Сандов от партия "Зелените" подмяната на въпроса може би се прави с тайна цел да важи не за "Белене”, а за "Козлодуй 2”.

"Абсурдно е да се говори за евтина енергия и евтин ток, без хората да са запознати с всички подробности около проекта”, смята Петър Кърджилов от групата "Български антиядрени граждани". Според него не се говори за цена за безопасност, за цена за демонтиране на реакторите, за щетите при евентуално земетресение или терористичен акт.  

Кампания на БСП за референдума прави внушение, че задължително имаме нужда от атомна централа чрез лъжи”, заяви той.

Щетите от "Фукушима” се оценяват на 320 млрд. долара. Ако подобно нещо се случи у нас, закриваме окончателно България и Румъния, изтъкна Кърджилов.

"Толкова далеч ли си мислят политиците, че живеят от Белене и толкова ли бързо забравиха Фукушима?”, попита реторично Албена Сименова - биоземеделец от района на град Белене. Според нея въпросът в референдума трябва да бъде "Искате ли две ядрена централи с две ядрени хранилища и едното от тях в земетръсна зона”.

Европейците не искат ядрени централи. Германия, Швейцария, Япония се отказаха от атомната енергетика, припомни Деница Петрова от "Грийнпийс-България”.

Водещи