Росен Плевнелиев: Българите имаме нужда от нашата църква 29.10 | 11:03

Държавният глава пожела на патриарх Максим да бъде жив и здрав

От Ивелина Георгиева

"Моля се, на нашия любим патриарх, Бог да му даде повече живот, да е здрав, да пази църквата да е единна и силна".

Това каза президентът Росен Плевнелиев, който пожела на патриарх Максим здраве и живот. Държавният глава присъства на отслужването на тържествената света литургия по случай 100-годишнината от създаването на катедралата "Св. Александър Невски" и по повод 98-ия рожден ден на патриарх Максим.

На литургията присъстваха и монаси от Атон, посланици, официални гости и студенти от Семинарията. Литургията бе отслужена от сливенския митрополит Юникий.

Държавният глава пожела на патриарх Максим да бъде жив и здрав и заяви, че неговото дело е като единство на православната църква и духовен стълб на нацията. Президентът заяви, че българите имаме нужда от нашата църква, която да ни показва пътя за напред, за добро и да бъдем в синхрон със себе си.

Стотици хора от сутринта, въпреки проливния дъжд, чакаха на опашка, за да се поклонят пред чудотворната икона "Достойна естъ". Това е третото копие, което правят атонските манастири на иконата и е подарък за България по повод двата празника - рождения ден на патриарха и на храма.

Миряните дойдоха да се помолят предимно за здраве.

Патриарх Максим е роден на 29 октомври през 1914 г. в троянското китно село Орешак. Марин Найденов Минков съвсем млад става послушник в Троянския манастир, дипломира се в Софийската духовна семинария и Богословския факултет на Софийския университет. Замонашнва се на 13 декември 1941 г., когато и приема името Максим в чест на св. преп. Максим Изповедник - светец на светата Църква от VII век, прославен със силна вяра и православна изповед. Той приема монашески подстриг в параклиса на Богословския факултет от приснопаметния Ловчанския митрополит Филарет.

От 1947 до 1950 г. архимандрит Максим е протосингел на Доростоло-Червенската митрополия, а от 1950 до 1955 г. е предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия. След като се завръща от Русия, е назначен за главен секретар на Светия синод. Тази длъжност той изпълнява до 1960 г., когато е ръкоположен за Ловчански митрополит.

През 1971 г. най-напред става наместник-председател на Светия синод след смъртта на патриарх Кирил, а на 4 юли същата година е избран за патриарх и Софийски митрополит, като официалната му титла е "Негово Светейшество Максим, Патриарх Български и митрополит Софийски".

Сред отличията на патриарх Максим през годините са Орден "Народна Република България" I ст., Орден "13 века България", Орден "Стара планина", I степен.

Въпреки разкола в Българската православна църква през 90-те години, когато неговата легитимност като глава на църквата е оспорвана от някои духовници, Максим не губи позиции сред клира и истинността на правото му да заема високия духовен пост е потвърдена на Всеправославен събор, на който присъстват предстоятелите на всички поместни православни църкви, през 1998 г.

От няколко седмици патриархът е в болница. Състоянието му е стабилно, но все пак не позволява да се включи в тържествата. Днес представители на почти всички Поместни православни църкви и събратята му от Светия Синод на Българската православна църква ще отслужат Съборна Света Литургия и молебен за здраве в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски”.

Празникът на патриарха съвпада и с празника на катедралата, за която в днешния ден се навършват 130 години от нейното построяване.

Водещи

Най-четени