Само 9% от родителите имат гъвкаво работно време 10.05 | 11:23

Мъжете по-често могат да променят работния си график в сравнение с жените у нас

От Нели Минчева

Едва 8,9% от грижещите се за деца работещи българи имат гъвкава форма на работно време и часовете, през които са заети с трудова дейност, могат да варират в зависимост от ангажимента им към семейството.

Това показват оповестени днес резултати от проучване на Националния статистически институт (НСИ).

Останалите 91,1% от работещите родители се трудят при фиксирани начало и край на работното време, които са определени от работодателя.

От данните става ясно още, че мъжете по-често имат гъвкаво работно време в сравнение с жените у нас.

Гъвкавостта се изразява освен в различните форми на работно време, и във възможността лицата, работещи при фиксирано работно време, при необходимост да променят началото или края на работния ден поне с един час, независимо дали отсъствието се компенсира, или не.

От наетите, грижещи се за деца или възрастни и работещи на фиксирано работно време, 13,8% посочват, че обикновено имат възможност при необходимост да променят работното си време по семейни причини (вкл. грижи за деца или за възрастни, хора с увреждания, болни).

Около 36% могат да направят това по изключение, а 50% считат това за невъзможно.

Общо 68% от грижещите се за деца съвместяват работните и родителските си отговорности.

Що се отнася до родителите, които не работят, като причина за нетрудовата си заетост голяма част от тях (около 40%) посочват високите цени за това някой друг да гледа децата (детски ясли, детски градини). Около 20 на сто пък казват, че в района, в който живеят, няма достатъчно развити такива услуги.

Водещи

Най-четени