Сградите с паспорт до 4 години 25.05 | 10:00

Процедурата трябва да бъде извършена от етажната собственост, смята Лиляна Павлова

От Кремена Бедерева

"До 2014 година трябва да е готова паспортизацията на големите сгради, а до 2016-та на всички". Това заяви пред bTV регионалният министър Лиляна Павлова.

По думите й процедурата, която отнема не повече от месец, трябва да бъде извършена от етажната собственост. Министърът увери, че това не е толкова скъпо - 3-4 лева на кв/м.

"Целта на паспортизацията е да се разбере действително до колко издържат сградите, каква е тяхната конструктивна устойчивост", поясни Лиляна Павлова.

Според нея за всяка сграда по проект е записано колко издържа на земетресение, но те трябва да се поддържа експлоатационно.

"Ако през годините са махани носещи стени, това е нарушило експлоатационното състояние и е нарушило първоначалните характеристики", поясни министър Павлова. "Затова всяка сграда трябва да има техническо и конструктивно обследване и технически паспорт, който ще покаже вече на коя степен отговаря".

Паспортизацията ще е задължителна, а според министъра и застраховката трябва да стане задължителна.

"В закона пише, че всички публични сгради задължително трябва да имат застраховка, а частните е препоръчително", поясни регионалният министър.

Лиляна Павлова припомни и процедурата, по която пострадалите от силното земетресение във вторник сутринта мога да кандидатстват за помощ от държавата.

"До 14 дни трябва да се подаде жалба в общината, в която да са включени снимки, за да се види какво се е случило. Помощта ще бъде давана само за домовете, в които живеят, не за вили", поясни министър Павлова. По думите й вече са подадени над 1400 жалби в Пернишко.

В момента 25 екипа обикалят по сградите, за да проверят щетите, но с приоритет са административните, болници, детски градини.

Над 15 000 са сградите, които имат щети, но не конструктивно сериозни сгради. Само 50 от тях са с наистина сериозни щети. В Дивотино около 5 къщи най-вероятно ще бъдат абсолютно премахнати. Министърът увери, че за пострадалите е осигурен подслон.

Относно всяването на паника сред хората от страна медиите, Лиляна Павлова коментира, че това трябва да е наказуемо.

Що се отнася до падналия край Петрич мост, Лиляна Павлова коментира, че по последното изследване на мостовите съоръжения в страната е установено, че този е в тежко състояние и трябва да бъде ремонтиран. В същото състояние са още 60 моста в страната.

"Имаме изготвена програма за аварийно укрепване на мостове, с която кандидатствахме по линия на европейските фондове, но тя не беше одобрена", заяви министър Павлова. Тя обаче увери, че още от следващата година започват спешните ремонти.

"Започна бюджетна процедура 2012 - 2014 година. Вече съм подала моята заявка за бюджета на министерството, в която съм заложила средства за тази програма. Така че тя ще стартира или с бюджет, или със заем от ЕБВР" заяви регионалният министър.

За вчерашната среща за пътя Русе – Свиленград Лиляна Павлова каза, че това е била най-детайлната техническа среща.

"Ние направихме цялото заснемане на пътя, включително къде минаваме през "НАТУРА", къде ще има тунели. Пътят ще има няколко тунела и много мостове", заяви тя. "Стиснахме си ръцете с инвеститорите на техническо ниво. Сега ще се направи една проектна компания между трите страни България, Турция и Катар, която ще е с по-малък бюджет. Тя ще извърши предпроектно проучване, за да покаже каква ще е инвестиционната стойност, какъв ще е трафикът, с колко ще се увеличи, това е първата стъпка, за да видим дали е рентабилен този проект. Ако е такъв, продължаваме напред, каза министър Павлова.

Водещи

Най-четени