Синдикалисти ще искат от новия патриарх по-добри условия на труд 23.02 | 17:35
От профсъюза ще настояват и за ремонт на Семинарията
Свещеническият синдикат към КТ "Подкрепа” ще поиска среща с новия патриарх, за да преговарят за по-добри условия на труд за работещите в църквата, научи iNews.
От профсъюза са в позиция на изчакване, докато бъде излъчена новата глава на православната институция, за да не нагнетяват обстановката.
След избора на новия патриарх обаче, те ще настояват работещите да имат трудови договори, здравни и социални осигуровки.
От синдиката ще поискат и подобряване на условията на Софийската духовна семинарията, за да бъдат привлечени повече ученици в нея.
В България има остър недостиг на свещеници. В момента в страната има около 800 действащи духовници, като голяма част са на преклонна възраст. Много от църквите и манастирите пустеят поради тази причина. Свещениците се грижат за по няколко села.
Поради това трябва да се привличат млади хора в семинарията. Така е мотивирано искането на профсъюза за подобряване на условията в Семинарията.
Още преди почти три години от "Подкрепа” алармираха, че работещите в църквите са назначени на "странни” трудови договори, по които не се плащат осигуровки.
Стана и ясно, че Църквата не плаща и данъци. Малко след това беше назначена проверка от финансовия министър в оставка Симеон Дянков.
Водещи
-
Министър Гуцанов откри благотворителния базар "Коледа с кауза"
В него участват социални предприятия и доброволчески организации, които представят коледни...
08.12 | 14:00
-
Петър Попангелов и Александра Жекова откриват сезона в Боровец
Празничното събитиe е на 27 декември под мотото "130 години Боровец. Легендарно минало....
08.12 | 13:45
Най-четени
-
“НЕ на омразата!” - членове и активисти на ДПС, в защита на демокрацията, сигурността и стабилността на България
"Това е нашият отговор на тези, които са безотговорни към бъдещето на хората, за да осъществят...
08.12 | 10:15
-
Къде може да си купите елхичка за Коледа?
Югоизточното горско предприятие пусна в продажба 800 дръвчета
08.12 | 12:00
-
Депутатите стартират процедурата по шестия вот на недоверие срещу кабинета
Конституционна процедура
08.12 | 08:31
-
Кметът на столичния „Люлин“ на спешна среща в общината заради кризата с боклука 3
Резултатите от разговорите в Столична община ще бъдат обявени по-късно днес
08.12 | 10:27