Сливат 9-те най-големи болници 13.05 | 10:47

Лечебните заведения ще бъдат включени в гражданско дружество, което ще организира немедицинската дейност в тях

От Галина Александрова

Здравното министерство отваря процедура за обединяване на администрацията на девет столични болници, информира пресслужбата на министерството. Това са УМБАЛ "Александровска" ЕАД; УМБАЛ "Св. Иван Рилски" ЕАД; СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД; СБАЛББ "Св. София" ЕАД; СБАЛДБ "Проф. И. Митев" ЕАД; УМБАЛ "Св. Екатерина" ЕАД; УСБАЛИБ "Проф. И. Киров" ЕАД; СБАЛЛЧХ ЕООД и УСБАЛЕ "Акад. И. Пенчев" ЕАД.

Те ще бъдат включени в Гражданско дружество, което предстои да бъде регистрирано. Именно новата структура ще организира немедицинската дейност в тези лечебни заведения.

Гражданското дружество ще организира административно-стопанските дейности, свързани с ремонт и поддръжка на ДМА, болнично хранене и организация на храната за персонала, съгласно нормативните изисквания, стерилизация, транспорт, охрана и други доставки и услуги свързани с немедицинските дейности на лечебните заведения. Ще се занимава с дейностите по оперативното организиране на деловодната дейност, архива и съхранението на документите на лечебните заведения и ще организира дейностите по управление на човешките ресурси и безопасни условия на труд. Предмет на дейност ще са и администрацията на дейността на самото дружество и връзките с обществеността.

Дружество също така ще предоставя правни консултации и становища, ще организира обучение и следдипломно обучение на студенти и специализанти. Сред другите дейности са администриране на научните дейности и клиничните изпитвания, организация и реализиране на проекти и програми, както и организация на дейностите по международно сътрудничество.

От министерството твърдят, че по този начин ще постигнат облекчаване на административната тежест от управлението на болниците.

Сам министърът Петър Москов прогнозира наскоро, че "сливането на болници и диспансери ще предизвика сериозно брожение". "Фрагментацията не е добра от икономическа гледна точка. Не е все едно дали част от парите отиват в една смислена и малка администрация, или - в пет други такива. Нашите болнични директори са се превърнали в хора със самочувствието на владетели, феодали, на хора, които разпореждат и имат собственост", каза здравният министър.

Министърът обясни, че сливането на болници няма да обедини клиничните звена в лечебните заведения, а само техните администрации. Целта била да се спестят пари. "Намерението за сливане на болници има за цел да обедини в едно административните им звена, посочи министърът, и добави, че процесът по сливане ще запази идентичността на всяко от лечебните заведения. Той даде пример именно с карето на бившата Медицинска академия, в което днес са Александровска болница "Св. Иван Рилски" и още седем лечебни заведения.

"Идеята за това е дейността по администрирането на всички тези девет болници, които са на три минути една от друга пеша, да бъде обединено в едно общо дружество. По този начин оптимизираме разходите за дейности, които не са пряко свързани с медицинската дейност. Запазваме и идентичността, и структурата, и лейбъла. Само администрациите във всяка една от тези болници е между 30, 40, 50, 70, 100 човека. Тези хора получават средно по 100 лева на месец. Кому е нужно това?", заяви тогава Москов.

Най-четени