София ще получи 1 млн. евро като "Европейска столица на културата" 28.09 | 20:32

1 милион евро получава града, който спечели престижното отличие

От Ивелина Георгиева

Инициативата "Европейска столица на културата" е едно от най-престижните и популярни европейски културни събития и е замислена с цел да допринесе за сближаването на европейските народи.

Инициативата е създадена през юни 1985 г. от Съвета на министрите на Европейския съюз по инициатива на Мелина Меркури. В периода след 1985 г. повече от 40 градa са избрани за титлата "Европейска столица на културата" – от Стокхолм до Генуа, от Атина до Глазгоу, от Краков до Порто.

Събитието "Европейска столица на културата" може да донесе огромни ползи за градовете в културно, социално и икономическо отношение в рамките на самата година и след това. То е уникална възможност за обновяване на градовете, за промяна на представата за тях и за тяхното популяризиране в европейски и международен план.

По изчисления на някои предишни успешни столици всяко евро, инвестирано в събитието, може да генерира печалба в размер между 8 и 10 евро. Следователно събитието може да допринесе за растежа и заетостта.

Българската столицата също е кандидат за "Европейска столица на културата" - за 2019 г. Варна и Русе са сред градовете, за които е известно, че ще се кандидатират за Европейска столица на културата, но все още не са подали официално заявление в Министерството на културата. Това съобщи общинският съветник Малина Едрева по време на конференция "Приносът на културата за развитието на европейските градове и региони".

Тя уточни, че когато се заяви официално кандидатурата, градът започва да бъде наблюдаван от експерти и трябва да започне да инвестира в изграждането и подобряването на инфраструктурата, образованието, спорта и културата.

На този етап не е възможно повече от един град да носи титлата "Европейска столица на културата", но той може да бъде в коалиция с други градове, поясни Едрева. Тя даде пример с Франция, в която има коалиции от градове.

У нас засега само София има официална заявка в Министерството на културата. Според Едрева едно обединение би било положително за нас в международен план. Пловдив, Велико Търново и Бургас също са сред градовете, които са спрягани да кандидатстват за "Европейска столица на културата", заяви общинският съветник.

Приоритет в работата по кандидатурата на София за Европейска столица е инфраструктурата, защото тя дава възможност да се развият всички останали изисквания и критерии като образование, култура и спорт.

По отношение на всички критерии в града вече има първите видими резултати, а именно - отварянето на културните институции, реализиране на културни прояви, изградени спортни площадки, паркове и градинки, коментира Малина Едрева.

За в бъдеще предстои осигуряване на условия за масов спорт, менажиране и поддържане на спортните площадки, за да бъдат привлекателни за младите и, както и осигуряване на алтернативни начини за придвижването в града, а именно велоалеи, посочи Едрева. Тя обясни, че има програма, при която в рамките на следващите 4 години ще бъде изградена 100 км обща велоалея в София.

Всички велоалеи в столицата ще бъдат съобразени с изискванията и критериите на велоалеите в европейските градове. Единственото неудобство, което може да се създаде за гражданите при изграждането на велоалеите, е затварянето на улици и булеварди, поясни Едрева.

1 милион евро европейски пари получава града, който спечели приза "Европейска столица на културата". Според Едрева парите са символични, но титлата дава възможност за голям обмен, развитие на туризъм, създаване на много нови работни места и развитие на икономиката в града.

2019 г. е последната година, в която се изпълняват настоящите правила и критерии за кандидатстване на градовете за" Европейска столица на културата", каза Едрева. По думите й от тази година започват да се приемат новите правила, които ще влязат в сила след 2020 г.

Водещи

Най-четени