Студенти се обявиха против окупацията на университетите 05.11 | 11:45
Някои повече ги интересуват проблемите на образованието, а не предпочитанията на шепа "умни и красиви" представители на студентското общество

Среща между министъра на образованието и представители на студентските съвети премина в дебати по проблемите на образованието, а не по актуалните проблеми за окупацията на университетите. Младежите от Националното представителство на студентските съвети се вълнуват повече от проблемите за студентските общежития, стипендии, такси и стаж.
"Изключително е важно да се срещнем и да говорим, защото приоритет на правителството и на бюджет 2014 е образованието", каза министърът на образованието Анелия Клисарова в началото на срещата.
"Не само че не ни намалиха бюджета, а ни го увеличиха", изтъкна тя.
Клисарова посочи, че вторият приоритет на кабинета е Стратегията за развитие на висшето образование, която вече е готова в базов вариант.
"Това е един проект, който оттук нататък ще се обсъжда и крайният срок за приемането му е май месец, но може би ще бъде завършен два месеца по-рано", обяви просветният министър.
Анелия Клисарова представи пред студентите основните цели на стратегията, сред които са подобряване на достъпа до висшите училища и увеличаване на броя на завършващите висше образование.
Повишаване качеството на преподаване в университетите е вторият приоритет в стратегията, а изграждането на устойчива и ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда е поставено като трета мярка.
Сред останалите приоритети са изграждането на ефективна мрежа за научноизследователска дейност, развитие на иновациите, модернизация и децентрализация на системата за управление на висшето училище.
Представителите на студентските съвети взеха думата и поставиха няколко въпроса пред просветния министър. Един от тях касае предложението поне 4-5% от БВП да отиват за образование. "И ние искаме 5% от БВП да отива за образование, но нека да гледаме реално на нещата", отговори Клисарова.
Студентите бяха заинтересовани дали министерството ще се ангажира с превод на научна литература, необходимостта от по-гъвкавото функциониране на Националното представителство на студентските съвети, стопанисването на студентските общежития, студентските стажове и др.
След обсъждането на проблемите на образованието, които тепърва ще се решават, се зададе въпрос и за студентската окупация.
Николай Гешев от Медицинския университет се опита да отговори, като припомни, че във висшето училище се е провел референдум, в който са участвали 35% от учещите в МУ. 65% от тях са посочили, че не желаят да подкрепят окупацията.
Представител на Софийския университет подкрепи колегата си от МУ и поиска в Алма матер също да бъде направен референдум, за да се види мнението на преподаватели и студенти по въпроса с "политическата окупация".
Йордан Христосков от Софийския университет попита колко процента представляват окупаторите на фона на тези, които искат да учат. "Мен повече ме интересуват проблемите на образованието, а не предпочитанията на шепа умни и красиви представители на студентското общество", коментира Димитър Здравков от УНСС и върна обратно темата за висшето образование.
Водещи
-
Всяка пета фирма у нас планира съкращения
Технологичният сектор отстъпва лидерството си
15.04 | 12:15
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Теменужка Петкова обяви, че България е готова за еврозоната
По думите ѝ страната ни никога не е била по-близо до еврозоната.
15.04 | 11:30
-
Модерното робство: Как бързите кредити превръщат младежите в длъжници за години напред
Финансова неграмотност и липса на образование
15.04 | 11:15
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Кога може да се прекъсне болничният?
Колко ще получите, ако сте болничен по време на празничните дни?
15.04 | 09:15
-
Световен успех на първенството по умствена аритметика постигна осмокласникът Калоян Гешев
През септември 2024 г. стана световен вицешампион по умствено скоростно смятане в една от...
15.04 | 09:10