Съюзът на съдиите в България отличен с наградата „Човек на годината“ 09.12 | 14:58

Българският хелзинкски комитет връчи годишните си награди

От Деляна Петкова

Съюзът на съдиите в България получи наградата "Човек на годината", връчвана ежегодно от Българския хелзинкски комитет (БХК). С нея се отличават заслужили личности, работещи за правата на човека.

Наградата тази година отбелязва постиженията не на един човек, а на 1 000 души, защото толкова са съдиите, членуваща в Съюза. Тяхната основна мисия е да водят борба срещу държавата за възможността да осъществяваме нашето право на правосъдие, коментира адв. Маргарита Илиева, зам.-председател на БХК.

Тя допълни, че Съюзът е направил революционна крачка с искането на оставката на Висшия съдебен съвет (ВСС), за да бъде ремонтиран този определено "отиквен и незаздравим орган".

Тази година журито връчи две втори награди, които са с абсолютно еднаква тежест. Едната беше за Антоанета Цонева, която е председател на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда. Наградата е връчена за "защитата на избирателните права на гражданите" и борбата за честен и свободен изборен процес.

Сред дейностите на института са кампаниите срещу купуване на гласове, както и сигналите за опорочаване на изборния процес през тази година.

Втората награда беше връчена на Петя Владимирова, журналист във в. "Дневник". Тя беше отличена за работата си по изобличаване на проблемите с човешките права в България. Членовете на журито, които работят в "Икономедия" - собственик на изданието, са се въздържали при гласуването на тази кандидатура.

БХК връчи и две специални награди – на Програма "Достъп до информация" за цялостен принос към защитата и утвърждаването на правата на човека в България. Програмата е създадена през 1996 година, а основата ѝ цел е подпомагане на правото на информация и насърчаване на търсенето на информация и работа за прозрачността на институциите в централната и местната власт.

Втората специална награда на БХС отиде в ръцете на Димитър Димитров, известен активист за правата на гейовете у нас. Тази година обаче той е награден заради работата си по каузата "Цвете за свободна България", която е в подкрепа на мюсюлманите у нас след инцидента при джамията в центъра на София.

Наградата на публиката пък беше присъдена на ветеринарния лекар Мила Бобадова. Нейната кандидатура получи подкрепата на повече от 3 хил. души. Тя беше наградена за своята изключителна, близо 4-годишна борба за инкриминацията на жестокостта срещу животни. Интервю с д-р Бобадова можете да прочетете тук

През тази година журито разшири критериите и допусна номинациите на хора, борещи се за защита на други ценности, сравними с правата на човека, и са в съзвучие с духа на наградата.

Така например номинации за защита на правата на животните и опазването на природата също са допустими от 2011 година.

По време на церемонията бяха връчени четири грамоти. Едната от тях е за важни стъпки напред, връчена на фондация "Инициативи за здраве", която се бори за промените на наркополитиките в България и зачитане на правата на наркозависими.

Почетно споменаване и грамота беше връчена и на Светлана Дякова, която се бори за правата на децата с увреждания и техните родители. Тя беше класирана на второ място във вота на публиката.

Грамота за цялостен принос за правата на хората с увреждания беше връчена посмъртно на Кольо Тодоров. За цялостен принос за изграждане на свободна и демократична България посмъртно беше отличен и Дими Паница.

Наградите "Човек на годината" са морални и нямат финансово изражение. Те се връчват в навечерието на Световния ден за правата на човека.

Водещи

Най-четени