Съюзът на съдиите срещу "Р.А.Л.И.Ц.А” 01.02 | 16:31
"Опасен прецедент, който не може да се отмине с примирение", смятат съдиите

Общото събрание на Съюза на съдиите в България (ССБ) изразява безпокойство си от опасно насаждане на агресия срещу съда от представители на изпълнителната власт.
В открито писмо, съдиите изразяват своето становище за полицейската операция по арестуването на Валентин Янев – Вальо Бореца, озаглавена "Р.А.Л.И.Ц.А”, публикувано на сайта на ССБ.
Мислителите на имената на полицейските акции надминаха себе си със заглавието на тази срещу Вальо Бореца. Ралица е малкото име на съдията, председателствала състава, освободил Янев под домашен арест.
МВР обаче разчита името на съдийката като "Р - рекет, А - алчност, Л - лицемерие, И - изнудване, Ц - цинизъм и А – анархия”.
От ССБ уточняват, че мярката за неотклонение "домашен арест" на подсъдимия Валентин Янев е била изменена от петчленен съдебен състав на Софийски градски съд, с председател съдия Ралица Манолова. В състава освен двамата съдии има и трима граждани съдебни заседатели. Прокуратурата се е съгласила със законността на променената мярка за неотклонение и не е протестирала определението на съд.
"Изпълнението на мярката "домашен арест" не зависи от добрата воля на обвиняемия, а е възложено на органите на МВР, които трябва да осигурят подходящ и непрекъснат контрол, изключващ отклонение на обвиняемия от адреса", пише в становището на съюза, публикувано на сайта на организацията.
Докато бе под домашен арест, Янев бе арестуван за изнудване. Впоследствие се оказа, че той е имал разрешение да напусне дома си, за да отиде на зъболекар.
Операция "Р.А.Л.И.Ц.А" е "опасен прецедент, който не може да се отмине с примирение, тъй като това би било в противоречие с професионалното достойнство и морал", пишат още съдиите.
С тази акция, според съюза, се дава ясен знак на съдиите, че ако вземат решение, което не се харесва на МВР, срещу тях ще последва поименна агресивна и манипулативна атака.
"Такъв подход грубо нарушава независимостта на съда и на съдиите в България и поставя под съмнение справедливия процес на всеки гражданин, обвинен в престъпление", пише още в становището.
"Разчитаме, че тревожният сигнал, който подаваме, ще бъде чут и опитите за разрешаване на делата извън съдебната зала ще бъдат преустановени", призовават още съдиите.
iNews припомня, че миналата седмица вътрешният министър Цветан Цветанов нападна председателя на ССБ Мирослава Тодорова, че обслужва организираната престъпност, тъй като е забавила мотивите по дело срещу наркобоса Васил Маникатов. Тодорова обаче се защити, че Маникатов вече е бил осъден и се е намирал в затвора и затова забавянето на мотивите не е било фатално.
На 26 януари МВР проведе акция "Р.А.Л.И.Ц.А". Тя бе под ръководството на специализираната прокуратура. Името на операцията е абревиатура от думите – Р - рекет, А - алчност, Л - лицемерие, И - изнудване, Ц - цинизъм и А - анархия, съобщават от пресцентъра на МВР.
В рамките на операцията са заловени четирима души за изнудване. Трима от тях са криминално проявени за изнудване и рекет, като един е с излежана присъда за убийство. Четвъртият е непознат на полицията.
Исканата от тях сума била 3000 лева. Задържани са в района на кв. ”Горубляне” в момент на получаване на парите.
Водещи
-
Стомашно-чревните вируси атакуват в края на лятото
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова предупреждава за активизиране на инфекциите и...
26.08 | 17:59
-
Социалното министерство предлага 1213 лв. минимална заплата от 1 януари 2026 г.
От 1 януари 2026 г. минималната почасова работна заплата ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро).
26.08 | 17:39
-
До края на следващата седмица ще са ясни резултатите от назначените експертизи, които да докажат причината за смъртта на 21-годишната родилка
Младата жена почина на 23 август след раждането на второто си дете, нейни роднини атакуваха...
26.08 | 17:20
Най-четени
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30
-
Ще има втори вход/изход на кв. „Сарафово“ в Бургас
Затова и Димитър Николов поиска от съветниците да дадат разрешение за изготвянето на нов...
26.08 | 11:45
-
Емрах Стораро се сгоди! Изненадващ избор
Младите бяха поздравени с изпълнения на брата и бащата на бъдещия младоженец Фики и Тони...
26.08 | 12:45