Т. Младенов: ЕК казва пенсионната реформа да се ускори 21.11 | 16:06
Възрастта се вдига, за да се гарантират пенсии на бъдещите пенсионери

Европейската комисия е препоръчала ускоряването на някои мерки на пенсионната реформа. Това съобщи министър Тотю Младенов на пресконференция след среща с президентите на КНСБ и КТ "Подкрепа", съобщиха от МИЕТ.
Министърът обясни, че възрастта за пенсиониране трябва да се вдигне, за да се гарантират пенсиите на бъдещите пенсионери. Ускоряването на реформите е необходимо и за справяне с икономическата и финансова криза в ЕС, защото тя оказва натиск върху социалните системи във всички страни.
Възрастта за пенсиониране ще се повиши от януари следващата година като преговорите по темата между социалните партньори продължават.
Министър Младенов припомни, че минималната работна заплата вече бе увеличена два пъти, въпреки кризата и в момента е 290 лв. От 1 септември 2011 г. от 20 на 26,5 % се увеличиха вдовишките добавки. От средата на следващата година минималната пенсия също ще бъде повишена от 136 лв. на 145 лв., посочи министър Младенов.
Той напомни още, че от 1 януари 2012 г. стажът за пенсиониране за мъжете и жените ще се увеличи с по 4 месеца, с 2 г. се повишава осигурителният стаж за военните, а добавката за всяка година работа след навършване на пенсионна възраст се увеличава от 3 на 4 процента.
Според Младенов, формите на социален диалог не са изчерпани.
Водещи
-
Вижте всички решения на МС от 16 април 2025 г.
Кабинетът одобри проект на ЗИД на НК срещу изтезанията на животни и садизма като бизнес
16.04 | 20:45
-
Андрей Ковачев: Костадинов трябва да носи наказателна отговорност за заплахи към опоненти
Вече няколко пъти "Възраждане" заплашват опонентите си, че ще имат съдбата на убитите от...
16.04 | 20:30
-
НАСА начерта хронология за края на света: Слънцето ще е виновник за гибелта ни
Учени повтариха ужасните предупреждения, отправени от известния физик Стивън Хокинг през 2018...
16.04 | 20:15
Най-четени
-
Дисциплинарна мярка за ЧСИ заради измамния казус с апартамента на 90-годишната жена
Данните от двете проверки по случая са предадени на прокуратурата, съобщи министърът на...
16.04 | 16:30
-
Борисов: Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас
Затова няма да продаваме реакторите на Украйна, каза лидерът на ГЕРБ
16.04 | 16:46