Учен от БАН: Ваксинираните вероятно ще бъдат носители на новите мутации 06.02 | 11:04
„Бразилският щам е най-опасен."

"Имунната система на всеки човек е различна и реагира по-различен начин. Хора, които имат имунитет, най-вероятно ще бъдат носители на новите щамове, но няма да развият тежка клинична картина. Не трябва да се панират всички. На имунната система и трябват няколко дни, за да изчисти вируса. Ваксинирането не дава 100% или 0% защита, то дава някаква защита. При всички е различно", заяви пред Нова професор Сорен Хайрабедян – директор на Института по биология и имунология на размножаването към БАН.
Според него как човек ще премине през вируса зависи от неговия организъм и генома му. Той подчерта, че има хора, които са по-податливи, има и такива, които го прекарват леко.
"Има повече смъртни случаи, тъй като голяма част от глобалното население не е имунизирано и не се е срещало с вируса. Този процент на податливи като бройка става повече, защото самите вируси много по-бързо заразяват”, обясни проф. Хайрабедян.
През изминалата седмица СЗО отчете най-високата смъртност от COVID-19 до момента. Само за 7 дни над 96 000 души починаха от коварния вирус. А британски учени предупредиха, че над 4 000 щама на COVID в момента обикалят света.
"Световните тенденции са в план защита. Затварянето на моловете е една от мерките. Това, което наблюдаваме във Великобритания, много прилича на първия локдаун. Големият брой смъртни случаи се дължи на това, че новите варианти нося повече от една мутация, носят и нови мутации”, каза проф. Хайрабедян.
Той обясни, че когато вирусът зарази дадена клетка, той потиска рецептора, през който влиза. Молекулата има физиологични свойства – това е причината за по-бързото заразяване и по-тежко протичане на вируса.
"Бразилският щам е най-опасен. Той има 20 мутации и за съжаление има много по-висока смъртност. Дори естественият, индивидуално придобит имунитет, може би няма да бъде достатъчен. В щата, в който има епидемия, минимум 50% от населението е прекарало вируса при първата вълна. Въпреки това в момента там има нова вълна. Не е задължително хората да прекарват вируса по-тежко. Възможно е този вирус да мутира в организма на човек и да създаде селекция ”, обясни проф. Хайрабедян.
Водещи
-
Проф. Иво Христов: Европа беше фактор през последните 500 години. Вече не е!
"Америка е загубила голяма част от своя технологичен, производствен и цивилизационен...
03.04 | 15:50
-
Европрокуратурата арестува трима заподозрени за измама с ДДС за € 50 млн.
Те са от България, Германия и Полша
03.04 | 15:40
-
Пеевски: Нито един следващ вот на недоверие няма да мине
03.04 | 15:14
Най-четени
-
В четвъртък (3 април) ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане
Пари от НОИ ще постъпят и по сметките на хората в болничен.
03.04 | 09:20
-
Американски учени постигнаха революционен пробив в кардиологията
Надежда за милиони пациенти
03.04 | 11:00