Финансовото министерство скочи срещу президентското вето 06.08 | 12:02

Подобна мярка спирала социалните плащания

От iNews.bg

Актуализацията на бюджета не се случва за първи път, но наложено вето с чисто политически мотиви ще е прецедент. Това се посочва в становище на финансовото министерство относно евентуалното налагане на вето от президента Росен Плевнелиев, съобщиха от ресорното ведомство.

От министерството отчитат, че отлагане на решението за актуализацията на бюджета на този етап и изчакване до есента ще се отрази негативно както върху бюджета за тази година, така и по отношение на този за 2014 г.

Ако бъде наложено вето и се забави или отмени актуализацията, това би довело до сериозни затруднения по отношение на бюджетния процес. Отговорността за посрещането на спешни социални нужди и редовно плащане към бизнеса би се пренесла към президентската институция, смятат от финансовото министерство.

Според финансовия министър Петър Чобанов преодоляването на евентуалното вето може да се очаква през септември, което предполага актуализираният бюджет да влезе в сила най-рано през месец октомври. В случай, че не бъдат одобрени предвидените допълнителни средства в размер на 40 млн. лв., ще се постави под риск разплащането на социалните помощи до края на годината.

Освен това, неприемането на актуализацията ще лиши от увеличение размера на месечната добавка за отглеждане на дете с трайни увреждания от 189 лв. на 217 лв. По този начин ще се попречи 22 000 деца и техните семейства да получат увеличение с 28 лв. на месец за този вид добавка, отчитат от ведомството.

Също така работниците и служителите няма да получат ваучери за храна, орязани в Бюджет 2013 г. с 40 млн. лв.

Като последица от евентуално вето, отчетена от министерството, е и невъзможността безработните от уязвимите групи да получат допълнителни 8 млн. лв. за програми за заетост.

От подобна мярка ще пострада и бизнесът. Фирмите няма да могат да си получат дължимото от държавата. Няма да има възможност и за връщане на просрочено ДДС, което в началото на мандата беше в размер на 320 млн. лв. Това само натоварва бюджета с излишни разходи и лихви, отчитат от министерството.

Според Чобанов предвид очаквания нисък размер на буфера във фискалния резерв към края на 2013 г. и изчерпаната законова възможност за нова емисия на дълг през текущата година, през първите месеци на 2014 г. ще възникнат ликвидни затруднения, свързани с погасяване по дълга в размер на около 450 млн. лв. и авансовите плащания в размер на над 1 млрд. лв.

Ако не бъде увеличен лимитът за новопоетия дълг от 2 на 3 млрд. лв., рискуваме в края на годината равнището на фискалния резерв да бъде под регламентираното за 2013 г. ниво от 4,5 млрд. лв., отчитат от министерството.

Водещи