Цветанов: Ще гоним руснаци само при заплаха за националната сигурност 24.03 | 11:25
Така той опроверга информациите, че страната ни ще последва други членки от ЕС

България на този етап няма намерение да се присъедини към другите членки на ЕС, които изгониха руски дипломати заради отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал в Лондон. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов преди партиен форум в Поморие.
"Когато има нарушаване на националната ни сигурност, разбира се, че се предприемат съответните действия от компетентните органи. Към настоящия момент нямаме такива данни, за да пристъпим към такива действия”, обясни Цветанов.
От Министерството на външните работи също потвърдиха, че на този етап няма взето решение за обявяване за персона нон-грата на руснаци от мисията у нас.
По-рано и премиерът Бойко Борисов поиска ясни доказателства, че Москва стои зад нападението с разработената в СССР отрова "Новичок”.
В същото време обаче "Гардиън”, "Таймс” и Си Ен Ен съобщиха в свои материали, че нашата страна все пак ще гони руски дипломати.
10 държави от ЕС вече предприеха такива мерки и според дипломатически източници България, Германия, Франция, Дания, Латвия, Литва, Естония, Чехия, Холандия и Ирландия има голяма вероятност да се присъединят към тях.
"Има единна позиция на ЕС. Преди дни приключи съветът на лидерите. България като член на европейското семейство, разбира се, винаги сме солидарни към единната позиция, която изразява ЕС. Това, което беше изразено от Великобритания, беше подкрепено от всички велики сили – това са държави, които изповядват европейските демократични ценности”, заяви Цветанов.
Той обясни, че "Обединени патриоти” не са на срещата ЕС – Турция, защото това е лидерски формат между факторите на Европейския съюз и южната ни съседка.
Водещи
-
ChatGPT забавлява деца: Специалистите бият тревога за вредите
„Дойде ми като предупреждение да съм по-внимателен с тези неща“
06.10 | 10:15
-
На 6 октомври Православната църква почита св. апостол Тома
Апостол Тома – от съмнение към вяра
06.10 | 09:45
-
Четвърти ден след водното бедствие в „Елените"
„Стана ясно, че размерите на човешките алчност и глупост са безгранични”, добави ученият.
06.10 | 09:30
-
Поставяне на противогрипни ваксини препоръча специалистът по инфекциозни болести проф. Атанас Мангъров
По думите му всяка година грипът е такъв, какъвто се случи - не може да бъде предвиден.
06.10 | 09:15
Най-четени
-
Четвърти ден след водното бедствие в „Елените"
„Стана ясно, че размерите на човешките алчност и глупост са безгранични”, добави ученият.
06.10 | 09:30
-
Дъжд и облци в цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в източните райони - до 18°-20°, в София -...
06.10 | 08:00
-
Поставяне на противогрипни ваксини препоръча специалистът по инфекциозни болести проф. Атанас Мангъров
По думите му всяка година грипът е такъв, какъвто се случи - не може да бъде предвиден.
06.10 | 09:15