Чужди юристи критикуват уволнението на съдия Тодорова 28.08 | 18:22
То е непропорционално и противоречи на основни принципи на ООН, смята Международната комисия на юристите
Международната комисия на юристите изрази безпокойство от уволнението на съдия Мирослава Тодорова.
Тодорова, която е и председател на Съюза на съдиите в България бе отстранена от поста си в Софийския градски съд през юли с решение на Висшия съдебен съвет. Тогава кадровиците на съдебната власт изтъкнаха като мотив забавянето на няколко дела.
Решението им обаче предизвика изключително остра реакция на редица правозащитни организации, граждански движения и магистрати, които заподозряха разчистване на сметки заради критиките ѝ към вътрешния министър Цветан Цветанов.
Сега Международната комисия на юристите (МКЮ) заявява в становище, публикувано на сайта на организацията, че уволнението на Тодорова е "силно непропорционална и неуместна санкция" и на практика противоречи на основни принципи на ООН.
"МКЮ призовава българските власти да осигурят честен процес на съдия Тодорова срещу решението на ВСС и да предприемат мерки за защита на съдията, както и на други членове на съдийското съсловие, срещу тормоз или заплашване, независимо от източника им", посочват от организацията.
От там изтъкват, че съдия Тодорова неведнъж публично е назовавала проблемите в правосъдната система в България и е критикувала работата на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Припомнят, че тя е обръщала внимание на повтарящите се словесни атаки към съдебната власт от страна на членове на правителството, "конкретно от вътрешния министър, които представляват заплаха за независимостта на съдебната власт в страната".
От международната организация изтъкват, че случаят с Мирослава Тодорова може да представлява злоупотреба с дисциплинарните практики в съдебната система, за да бъде отстранена, заради публично изразяваното ѝ безпокойство за намесата на изпълнителната власт в независимата съдебна.
"Такава злоупотреба с дисциплинарните правила противоречи на основните принципи на ООН за независимост на съдебната система, която защитава свободата на изразяване на съдиите (Принцип 8) и правото на съдиите да формират или участват в професионални асоциации, включително целящи да защитават тяхната независимост (Принцип 9)", се посочва в позицията.
От организацията припомнят, че и Европейската комисия също изрази загриженост за провала на ВСС в защитата на независимостта на съда.
МКЮ призовава управляващите в България да "гарантира спазването на институционалната и личната независимост на съдиите и че се вземат мерки, които да осигурят на магистратите възможността да изпълняват функциите си без заплахи".
Водещи
-
Кирил Петков: Светла памет на всички убити от Народния съд!
Той разказа историята на своята баба, оцеляла в лагер
01.02 | 12:40
-
Хасково излиза от грипната епидемия
От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават на дистанционно...
01.02 | 12:20
-
Агенция "Мяра": 57,1% от българите са принципно "против" еврото
30,8% приемат въвеждането, но да стане по-късно
01.02 | 12:00
-
Георги Христов с хакнат профил във Фейсбук
Така големият ни певец обясни пред БГ Радио публикацията си в социалната мрежа
01.02 | 11:40
Най-четени
-
Георги Христов с хакнат профил във Фейсбук
Така големият ни певец обясни пред БГ Радио публикацията си в социалната мрежа
01.02 | 11:40
-
Нинова:Три неща трябва да се решат в страната - икономиката, цените и доходите
На този етап поставям оценка "Слаб" 2 на правителството, заяви тя
01.02 | 10:20
-
Вече имаме първия изтребител F-16 Block 70
България получи самолета в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ
01.02 | 09:30