Чужди юристи критикуват уволнението на съдия Тодорова 28.08 | 18:22
То е непропорционално и противоречи на основни принципи на ООН, смята Международната комисия на юристите

Международната комисия на юристите изрази безпокойство от уволнението на съдия Мирослава Тодорова.
Тодорова, която е и председател на Съюза на съдиите в България бе отстранена от поста си в Софийския градски съд през юли с решение на Висшия съдебен съвет. Тогава кадровиците на съдебната власт изтъкнаха като мотив забавянето на няколко дела.
Решението им обаче предизвика изключително остра реакция на редица правозащитни организации, граждански движения и магистрати, които заподозряха разчистване на сметки заради критиките ѝ към вътрешния министър Цветан Цветанов.
Сега Международната комисия на юристите (МКЮ) заявява в становище, публикувано на сайта на организацията, че уволнението на Тодорова е "силно непропорционална и неуместна санкция" и на практика противоречи на основни принципи на ООН.
"МКЮ призовава българските власти да осигурят честен процес на съдия Тодорова срещу решението на ВСС и да предприемат мерки за защита на съдията, както и на други членове на съдийското съсловие, срещу тормоз или заплашване, независимо от източника им", посочват от организацията.
От там изтъкват, че съдия Тодорова неведнъж публично е назовавала проблемите в правосъдната система в България и е критикувала работата на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Припомнят, че тя е обръщала внимание на повтарящите се словесни атаки към съдебната власт от страна на членове на правителството, "конкретно от вътрешния министър, които представляват заплаха за независимостта на съдебната власт в страната".
От международната организация изтъкват, че случаят с Мирослава Тодорова може да представлява злоупотреба с дисциплинарните практики в съдебната система, за да бъде отстранена, заради публично изразяваното ѝ безпокойство за намесата на изпълнителната власт в независимата съдебна.
"Такава злоупотреба с дисциплинарните правила противоречи на основните принципи на ООН за независимост на съдебната система, която защитава свободата на изразяване на съдиите (Принцип 8) и правото на съдиите да формират или участват в професионални асоциации, включително целящи да защитават тяхната независимост (Принцип 9)", се посочва в позицията.
От организацията припомнят, че и Европейската комисия също изрази загриженост за провала на ВСС в защитата на независимостта на съда.
МКЮ призовава управляващите в България да "гарантира спазването на институционалната и личната независимост на съдиите и че се вземат мерки, които да осигурят на магистратите възможността да изпълняват функциите си без заплахи".
Водещи
-
Жълт код за жеги в цялата страна за понеделник – 21 юли
От вторник ще става още по-горещо
20.07 | 18:01
-
Три тира и лек автомобил се удариха между Видин и Монтана
Инцидентът блокира движението по Е-79 при разклона за Винище
20.07 | 18:00
-
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин
20.07 | 17:20
Най-четени
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00