Германия и Англия ни ударят в слабото място – младите хора 16.01 | 11:13

Студентите ни може да останат без държавни стипендии

От Христина Рафаилова

Германия и Великобритания са "умни" държави и откриха начин как да си го върнат на източноевропейските имигранти, като ударят по най-ценното за всяка страна – младото поколение. 

От развихрилата се антикампания срещу българи и румънци сред най-пострадалите са студените от двете държави. 

На Острова над 2700 студенти все още са в очакване властите да решат дали да получават стипендия от държавата, или не. В Обединеното кралство над 7400 наши сънародници разчитат на такова финансиране, за да плащат таксите си и да се издържат. Само на 853 от тях обаче са възстановени тези права. Миналата година помощта от държавата беше стопирана. Поради тази причина редица български и румънски кандидат-висшисти са отстранени. 

Занапред източноевропейците ще могат да получават стипендии, след като докажат, че се пребивавали поне 3 години в страната, става ясно от материал на Independent. 

Същевременно изданието European Voice излезе с коментар за все по-разгорещения дебат за имиграцията на гражданите на ЕС. Според медията Брюксел не успява да уталожи страстите и да спре Германия и Великобритания в похода им срещу източноевропейците.  

В последните месеци ЕК положи доста усилия в защита на нашенци и румънци. Няколко пъти комисарят по правосъдието Вивиан Рединг се изказва остро по повод позициите на двете страни. В последното си изказване тя нарече премиера на Англия Дейвид Камерън популист и го обвини, че проваля бъдещето на народа си. Преди ден председателят на ЕК Жозе Барозу заяви, че на Стария континент не може да има граждани първа и втора класа. 

Преди време Брюксел издаде и наръчник за правата на гражданите за достъп до социалната система на страните в евроблока, 

Въпреки това Християнският социален съюз, партията сестра на тази на канцлера Ангела Меркел, води кампания срещу социалния туризъм и бедните имигранти. Според лидера на съюза Хорс Зеехофер ЕК застрашавала работните места във федералната република и приемането на европейската идея, защитавайки източноевропейците. 

От своя страна премиерът на Великобритания Дейвид Камерън отложил доклада за броя на имигрантите, тъй като цифрите не показвали огромно нарастване на пришълците на Острова, пише изданието,

Водещи

Най-четени