Д-р Димитър Шишков от РБ: Пръстовите отпечатъци ще накърнят достойнството на пациентите 06.10 | 17:59

Почти всички депутати, включително от ГЕРБ и Реформаторите, не харесват идеята на Москов

От iNews.bg

Народни представители от всички парламентарни групи, в това число от Реформаторския блок и ГЕРБ, се обявиха против идеята на здравния министър д-р Петър Москов пациентите да идентифицират с пръстови отпечатъци присъствието си в болниците, аптеките и лекарските кабинети. В управляващата коалиция, включително сред депутатите отв ГЕРБ и сред Реформаторите, "мнението по въпроса е раздвоено, но преобладава негативното". Това съобщи депутатът от Реформаторския блок и член на здравната комисия в парламента д-р Димитър Шишков, цитиран от Фокус.

"Повечето сме на мнение да няма такива неща, защото смятаме, че това е допълнително натоварване и финансиране. Трябва да има специални уреди за това. Представете си човек в кома как ще му вземат пръстовите отпечатъци като на престъпник. Лично съм против", заяви Шишков. И допълни, че "помислите на здравния министър са дори, но друг е въпросът дали това е осъществимо и дали не накърнява достойнството на хората. Защото има и такъв момент", смята лекарят и народен представител от Реформаторите.

"Както и да го направим, не мисля, че това е начинът, по който да се контролира системата", смята Шишков. И даде за пример системата на КАТ, където също има различни механизми на контрол, но без успех. "И десетте пръста да си сложим там, надали ще успеем да контролираме нещата", отсече реформаторът.

Председателят на комисията по здравеопазване Даниела Дариткова от ГЕРБ остро разкритикува предложението. "Как ще вземе пръстови отпечатъци на целокупното българско население, за да осигури база данни?", попита риторично тя. И отбеляза, че Москов "не е дискутирал идеята с най-голямата политическа сила".

"Мисля, че по-скоро трябва да вървим в посока на една добра комуникационно-информационна система на касата и индивидуална електронна здравна карта" и "това е европейският път на електронна система, осигуряваща добро здравеопазване", посочи Дариткова.

Здравният министър Петър Москов обаче твърдо отстоява идеята си. Пред журналисти в парламента той заяви: "Ако търсим да спрем кражбите чрез фалшиви прегледи, фалшиви хоспитализации и изписвания на лекарства, това е начинът да удостоверим, че здравно осигурително събитие на наше име става само, когато присъстваме там - в болницата, аптеката или при специалиста. Не казвам, че всяко едно решение е приложимо за всичко, но идентификацията чрез пръстов отпечатък е нещо, което гарантира нашето присъствие там, където се случва здравното събитие", категоричен бе той.

Според Москов всеки български гражданин, който си вади лична карта, има своя пръстов отпечатък в системата на МВР и "няма никаква пречка информационните системи на държавата и изразходването на публични средства като здравните осигуровки, да са свързани с един много прост начин за идентификация".

Здравният министър обяви и че се разработва и приложение за мобилни телефони, което ще уведомява пациентите, когато на тяхно име се случва здравно-осигурително събитие. Той обясни, че устройството за снемане на отпечатъци на пациентите ще струва около 20 евро на държавния бюджет, а мобилното приложение ще може да се сваля безплатно от сайтовете на Министерството на здравеопазването и на НЗОК. Идеята е двете системи да бъдат въведени в здравната система още от януари догодина.

Водещи

Най-четени