Демократични парламентарни избори – ще има ли радост за Египет? 28.11 | 13:21
Системата на парламентарните избори в страната е усложнена до крайност
В продължение на 30 години египтяните реално не гласуваха. Защото се знаеше – по един или друг начин Хосни Мубарак и неговата партия печелеха изборите.
Сега, след три десетилетия, Египет отново е свидетел на парламентарни избори, които вдъхват надежда. Доколко тя ще е оправдана е друг въпрос, но е факт, че пред урните се стича незапомнено мнозинство от хора.
Като основен претендент за този вот се очертава партията "Мюсюлманско братство", пише AP. Партията е най-добре организираната и има най-мащабната мрежа в страната по отношение на възможност за агитация. Всеки избирател в Египет я познава, независимо от това дали я харесва или не. Социологическите проучвания дават между 40% и 50% от местата в египетския парламент на тази партия.
Противници на "Мюсюлманското братство" се очертават няколко партии, най-вече на религиозна основа. Сред тях е дори движението "Салафи", което поддържа строга и дори крайна интерпретация на исляма. Друг избор са светските "Свободни египтяни" и Партията на справедливостта.
Общо 400 партии и над 6 хил. мажоритарни кандидати се състезават на тези избори.
Големият избор обаче обърква хората, които не знаят за какво да гласуват. Пред AP някои избиратели откровено признават, че ще пуснат бюлетина за "първото име, което им попадне пред очите".
Сложността на избора се определя още и от самата избирателна система. Днес се избират депутатите в долната камара на египетския парламент – Народната асамблея. Те са 498, а вотът за тях ще протече на три етапа, в които ще гласуват различните египетски провинции. Две трети от долната камара се избират на пропорционален вот, а останалите – на мажоритарен вот. В момента гласуват гражданите на девет провинции или 24 млн. избиратели от общо 85 млн. Сред провинциите, които отиват на избори, са Кайро и Александрия – там се намират най-големите египетски градове.
До януари ще бъдат изцяло приключени изборите за долната камара на египетския парламент, а след това предстои вот за горната. Той ще премине отново на три етапа, като в горната камара влизат 390 депутати. До март трябва да приключат и тези избори, а където има балотаж, той ще се проведе едва след края на изборите и за долната, и за горната камара на парламента.
Засега изборите протичат без инциденти. Остават обаче опасенията, че революцията, тръгнала от емблематичния площад "Тахир", в крайна сметка ще се удави в блатото на изборната система.
Водещи
-
"Топлофикация София": Огромни дългове, амортизирана мрежа, без пари за инвестиции и ремонти само при аварии
Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев заяви в "България...
16.12 | 10:45
-
От следващата година стажът и възрастта за пенсия по общия ред се повишава
Тези, които няма нужния стаж, могат да се пенсионират по чл. 68, ал. 3 от КСО – през 2025 г....
16.12 | 10:15
-
Коктейлът от вируси си остава
"След празниците процентът на положителните проби ще нарасне, докато грипът изтика всичко...
16.12 | 09:45
Най-четени
-
Днес празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела
Православната църква почита днес паметта на свети пророк Аге
16.12 | 09:09
-
Пада възрастовата граница на децата, които се пристрастяват към тютюнопушене
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на...
16.12 | 09:33
-
Коктейлът от вируси си остава
"След празниците процентът на положителните проби ще нарасне, докато грипът изтика всичко...
16.12 | 09:45
-
Опасни предизвикателства: Искат забрана на Тик Ток у нас заради пореден инцидент
"Дигиталният свят е завладял до такава степен днешното младо поколение. Езикът е различен,...
16.12 | 09:14