Детоксикация само в перфектно здраве! 08.05 | 17:45
Прочистването на организма е бавен, но много необходим процес, който изисква някои познания
Детоксикация (прочистване на организма) може да се прави, само ако храносмилателната система - стомах и черен дроб - са в перфектно здраве. Това смята специалистът по здравословно хранене Надя Петрова. Тя потвърждава неприятната истина, че "освен ако не живее в някое родопско село високо в планината и не се храни изцяло с органични продукти, то най-вероятно човек е натрупал достатъчно токсини, които затормозяват организма му”, цитира БТА.
По думите й детоксикацията е липсващо звено в храненето на съвременния човек - т.е. всеки би трябвало да я прави, но много малко са тези, които се решават на тази стъпка.
И защо? Защото най-вероятно от бързане да свършим ежедневните си задачи, нямаме време да обърнем внимание на здравето си, което е повлияно до голям степен от начина ни на хранене.
Лошото е, че дори човек да се реши на тази стъпка, той веднага би потърсил информация в Интернет, където всеки изказва различно мнение. Не правете така! Това само ще ви обърка допълнително и няма да постигнете търсения ефект.
Всеки, който реши да прочисти организма си, преди това трябва да се убеди, че това няма да е противопоказно
за него, предупреждава нутриционистът. Например, детоксикацията е противопоказна за всички кърмещи жени, защото по време на прочистване тялото изхвърля токсини по всички възможни начини, включително и чрез кърмата. Така че ако една майка кърми и се детоксикира, може да предаде отровите в организма си на бебето.
Не бива да правят детоксикация и хора с ракови заболявания в напреднал стадий, чийто организъм е много изтощен, както и всички страдащи от аритмия на сърцето, ниско кръвно, анорексия, булимия, слабо сърце, психични заболявания, гастрити и язви. Също е важно да не се прави детокс в студено време, по време на бременност, преди и след операция, обяснява Надя Петрова.
А какво, всъщност, отравя организма ни?
Освен въздуха, който дишаме, (особено валидно за хората, живеещи в големите градове) ни тровят тежките метали в храната и водата, която поемаме, обяснява специалистът. Токсикира ни всичко, което напоследък се води храна, но всъщност не е, както и алкохолът, хапчетата, които пием, пушенето - независимо дали е активно или пасивно, и разбира се, метаболизмът, когато той не работи правилно (като се храним много набързо, не дъвчем достатъчно храната или консумираме основно т.нар. бързи храни, съдържащи рафинирани продукти).
Симптоми, по които можем да познаем, че е крайно наложително да направим детоксикация са мигрените, главоболия, продължаващи няколко дни, синдромът на постоянната умора, липсата на енергия, чувствителността към определени храни или съставки, която обикновено се изразява чрез подуване и тежест в стомаха след ядене.
Ако стомахът, тънките черва, дебелото черво и черният дроб не са в перфектна форма, трябва да ги върнем в балансирано състояние и едва след това да се направи крачка към детоксикация. Петрова предупреждава, че когато не са в добро здраве, червата имат свойството да пропускат токсини през стените си, които започват да се складират в нашето тяло под формата на мастни молекули или т. нар. мастни клетки. Заради това обикновено хората с наднормено тегло обикновено са и най-токсикирани, обяснява експертът.
По думите й организмът е невероятно интелигентна система и винаги се стреми към баланс. Когато един токсин попадне в нас под формата на мастна молекула и се складира някъде в тялото, нашият организъм се опитва да го запуши и прави това, като натрупва около него други мастни клетки. Колкото повече токсини имаме в себе си, толкова повече тялото ни се опитва да ги затрупва с други мастни клетки и съответно ние пълнеем. Затова за хората с наднормено тегло е важно този процес да започне да се случва наобратно, т.е. да започнат да изгарят тези мазнини и съответно да изхвърлят тези мастно-разтворими токсини от организма.
Какво се случва при прочистване на организма и как да се храним?
Човешкият организъм е създаден така, че да изхвърля само водно-разтворими молекули. Следователно, целта на детоксикацията е да превърне мастно-разтворимите молекули във водно-разтворими молекули, а тази задача е отредена на черния дроб. Ако той не е в добро здраве, няма да превърне токсина във водно-разтворим, ще го остави под формата на мастно-разтворима молекула и тя отново ще се натрупа в организма ни, обяснява Петрова.
Стъпка 1
Да се елиминират от менюто трансмазнините и рафинираните храни. Трите "Б"-та - бяло брашно, бяла захар и бял ориз - са възможно най-вредните рафинирани храни. Хидрогенираните мазнини като маргарина и олиото също не бива да присъстват в менюто.
Стъпка 2
Трябва да увеличи приемът на плодове и зеленчуци, по възможност органични. Най-полезните вещества се съдържат именно в кората и кожата на плодовете и зеленчуците, затова ако сме си ги набавили от някоя градина на село, можем да си позволим да не ги белим, пояснява Надя Петрова.
Ако обаче пазаруваме от обикновени магазини, е добре да махаме обелките, защото стандартното земеделие борави с пестициди и други вредни химикали, които се концентрират точно в кората или кожата на плодовете и зеленчуците.
Стъпка 3
Трябва да се увеличи и приемът на вода. Когато се роди едно бебенце, то се състои от 90% вода, докато при един 80-годишен човек водното съдържание е вече само 50%. Човек трябва да пие около 2 литра вода на ден в зимния период, а в летния водата съвсем спокойно може да стигне до 3-4 литра дневно, отбелязва експертът. Има значение и каква е водата. Организмът постоянно се старае да поддържа алкален състав на кръвта и понеже тя се състои от 70 процента вода, то всъщност храната и водата, които поемаме до голяма степен определят алкалния състав на кръвта в тялото. Алкални води са почти всички изворни минерални води, а водата от чешмата е киселинна, затова е най-добре, преди да се пие, да бъде филтрирана. Хубаво е поне една трета от водата за деня да е изворна или минерална, препоръчва Петрова.
Добре е в дневното меню да присъстват и т.нар. млечно-кисели бактерии, които подсилват защитната бариера
на червата. В България най-известните такива продукти са киселото мляко, кефирът и киселото зеле.
Основните методи на детоксикация са воден, соков и суров режим.
Водният режим е най-драстичен и не е подходящ за хора, които до вчера са се хранили с вредни храни и са пушачи. Той предполага само прием на вода и никаква консумация на каквато и да било храна. Воден режим за по-голям период (от 3-4 дни) трябва да се прави само под лекарски надзор, категорична е Петрова.
Соковият режим е масов и много популярен напоследък, защото организмът се детоксикира, като си набавя концентрирано количество антиоксиданти. При въпросния режим трябва да се внимава само соковете да са балансирани - да се наблегне малко повече на зеленчуковите и по-малко на плодовите, които съдържат фруктоза. Най-лесният начин за поддържане на нормално телесно тегло е да сме веднъж седмично само на сокове, обяснява Петрова и допълва, че соковият режим за по-дълъг период - от седмица до 40 дни - е препоръчителен само за здрав и вече пречистен организъм.
Най-подходящо е прочистването на тялото чрез т. нар. суров режим, който включва изцяло сурова храна и пълно елиминиране от менюто на всичко, което е термично обработено.. Този режим не е подходящ единствено за хора с язви или гастрити, тъй като суровите храни са малко по-твърди и биха могли допълнително да раздразнят или наранят червата.
По време на детокс не бива да се употребява сол, както и бутилирани мазнини, в това число и зехтин, макар че е хубава и качествена храна, посочва Петрова. Целта е да разчитаме изцяло на сурови натурални продукти и да изключим всичко, което идва в пакет, бутилка, кутия и т.н. По време на суровия режим не бива да се употребява никакъв алкохол, захар и захаросани плодове. Много хора наблягат на сушените плодове, но трябва да имат предвид, че за съжаление голяма част от тях са допълнително натопени в глюкоза, което е противопоказно за детоксикацията. Не трябва да се консумират още кафе и гъби, защото те спомагат за по-бързото разрушаване на защитната бариера на червата, алармира експертът по здравословно хранене.
С трите степени на пречистване (воден, соково и суров режим) става и захранването - поетапно със сокове, суров режим, след което може да се приготви някакъв зеленчук на пара, вече и с малко зехтин. Хубаво е детоксът и захранването да са поне едно към едно - на три дни глад се полагат три дни плодове. Желателно е детоксикацията да се прави веднъж или два пъти годишно за период от две седмици, но са допустими и разновидности - примерно соков режим веднъж седмично или за един уикенд в месеца. При детокс със сурова храна обаче 2-3 дни са крайно недостатъчни, посочва Петрова. Трябва да се залага на разнообразието, препоръчва тя.
Ако в продължение на две седмици човек яде само домати и краставици, отново няма да има нужният ефект, защото ще приема едни и същи ценни вещества, които не са достатъчни за пречистване. Заради това може би един от най-добрите периоди за детокс е пролетно-летният сезон, когато има най-голямо разнообразие на плодове и зеленчуци.
Би било добре, също така, да се консумират и повече сурови билки и подправки, като една от най-богатите на полезни вещества от тях е магданозът.
Популярната детоксикация с лимон и зехтин е много ефективна, но само ако се спазва последователността на прочистванията - стомах, черен дроб, детокс.
Прочистване на черния дроб може да се постигне с изпиването сутрин на гладно на една чаша вода със стайна температура, в която е изцеден половин лимон. Желателно е да се изчакат поне 20 минути, преди да се консумира някаква храна, за да може разтворът да подейства, посочва Петрова.
Водещи
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Първи изслушвания на новите министри в Народното събрание
Новият регионален министър Иван Иванов ще бъде изслушан по въпроса за увеличението на цената...
24.01 | 10:15
-
С грандиозен спектакъл ще бъде открит маскарадът на фестивалните игри "Сурва" в Перник
Официалното откриване пък ще се състои на площад „Кракра“ 24 януари вечерта.
24.01 | 09:58
-
Петър Стойчев вече официално е рекордьор на „Гинес”
Седемте успешни маратонски плувания:
24.01 | 09:49
Най-четени
-
Атмосферно смущение носи дъжд, край морето са възможни гръмотевици
Дневните температури ще се повишат и ще са около 9-12°С, малко по-ниски - до 4-6°С над места с...
24.01 | 08:00
-
На 24 януари Българската православна църква отбелязва паметта на Света преподобна Ксения Римлянка
"Колкото била строга към себе си, толкова била милосърдна и нежна към своите сестри",...
24.01 | 09:16
-
Борисов: Партията, която ви вкара в чакалнята на еврозоната е ГЕРБ, през това време ДБ правеха протести, за да не влезем
Toй коментира и исканите имунитети и припомни, че са против.
24.01 | 09:28
-
Петър Стойчев вече официално е рекордьор на „Гинес”
Седемте успешни маратонски плувания:
24.01 | 09:49