Децата не са на държавата, скандираха родители 12.12 | 14:34
Протест пред парламента събра стотина "против" 4-годишните задължително да посещават предучилищна
"Оставете децата ни на мира", "Искаме право на избор, не ни лишавайте от свободата ни ние да решаваме за нашите деца", "Децата не са на държавата". "Държавата подпомага (не командва) родителите - чл. 47 – Конституция на РБ", "Училището е социална услуга, а не диктатура"- с такива скандирания над 100-тина родители протестираха днес около сградата на Народното събрание.
Те настояват да отпадне задължението, записано в проектозакона за предучилищното и училищното образование, четиригодишните задължително да посещават предучилищна.
Те искат и да отпадне забраната за съществуването на частни родителски кооперативи и текста, който гласи, че при съществуването на такива, лицата, които провеждат занятия с децата, могат да бъдат наказвани с глоба от 5000 до 10 000 лв.
Родителите смятат, че семейната среда е най-добрата за едно дете преди първи клас.
"След като направиха задължителна предучилищната подготовка за 5-годишните, сега свалят летвата още по-надолу - за деца на ненавършени 4 години. Родителите са задължени да пратят детето си на предучилищна". Освен това съществуващите в момента частни детски градини са възможни само дотолкова, доколкото повтарят държавните, негодуват родителите.
Те настояват да бъде спрян Законът за предучилищното образование, който, според тях, с редица точки погазва дори и фундаментални човешки права.
Протестът, организиран от Национална мрежа на родителите, беше подкрепен и от Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ), които също отдавна предупреждават за срив в образованието за деца със специални образователни потребности, ако законът влезе в сила.
На протест се събраха и родители в други градове на страната - Варна, Велико Търново, Пловдив, Бургас, Плевен.
Недоволните надуха балони в знак на протест, развяха знаме с цветовете на дъгата и скандираха "Онче, бонче, счупено законче, риба щука, махай се от тука!".
Докато родителите скандираха своите искания пред парламента, в парламентарна зала депутатите приеха родителите, чиито деца не посещават предучилищни групи, да не получават детски добавки. Промяната беше гласувана на първо четене в Закона за семейните помощи за деца.
По същото време в Народното събрание започна и кръгла маса, посветена на проблема със задължителното предучилищно образование.
Водещи
-
Андрей Делчев: Няма опасност от недостиг на горива в България
Според него, ако до няколко дена трендът във фючърсите върви нагоре, цената на колонките на...
09.07 | 11:45
-
Евелин Банев - Брендо остава в затвора
Делото бе образувано по жалба на Банев, а решението е окончателно.
09.07 | 11:30
-
Радев: Бюджетът за 2026 г. поставя България на устойчив курс и слага край на финансовата стъкмистика на сглобките
„Наследихме плячкосана хазна, но социалните плащания са гарантирани и хората могат да бъдат...
09.07 | 11:15
Най-четени
-
На 81-годишна възраст почина поетесата Надежда Захариева
Тъжната вест съобщи семейството й
09.07 | 10:15
-
Дневен хороскоп за 9 юли 2026 година
Космическите вибрации изискват интроспекция и ясни граници
09.07 | 08:57
-
Ето условието на Ивет Лалова, което продуцентите на "Игри на волята" изпълниха, за да е водеща
Пълна семейна подкрепа в Дуранкулак
09.07 | 10:30
-
След поредната магия на Меси: Колко е била първата заплата на футболната легенда?
Този драматичен триумф за пореден път доказа, че Меси притежава суперсилата да побеждава дори...
09.07 | 09:30