В Габрово започва обучение на деца от малцинствата 10.04 | 12:19
Общината ще развива проект за интеграция и равнопоставено участие в образователния процес

В община Габрово започва интеграционен проект, насочен към обучението на деца от етническите малцинства. Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Предвидените дейности целят интеграция и равнопоставено участие в образователния процес на децата и учениците от етническите малцинства чрез мотивирано, адаптирано и интеркултурно обучение. Включени са общо осем училища и детски градини от Габрово, в които броят на представителите на различни етноси е най-голям.
Финансирането е на стойност 88 360, 12 лева по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси. Партньор е основно училище "Неофит Рилски”, а продължителността – 16 месеца.
Занимания ще се провеждат с 59 ученици от 1 до 4 клас от ОУ "Цанко Дюстабанов”, ОУ "Неофит Рилски”, ОУ "Иван Вазов” и СОУ "Отец Паисий”.
Предвиждат се мотивационни мерки спрямо застрашени от отпадане ученици, изграждане на стимули за учене и условия за пълноценно участие в училищната общност.
Дейностите в детските градини ще обхванат 48 деца от ОДЗ "Ран Босилек”, ЦДГ "Слънце” база 1 и 2, ЦДГ "Първи юни” и ЦДГ "Радост” база 1 и 2. Планирана е мотивационна работа за постъпване в първи клас, както и работа с родители за включване в образователната система на необхванати деца.
За целите на проекта от всяка институция ще бъдат избрани по двама педагози, които ще преминат специализирано обучение за работа в мултиетническа среда. Впоследствие те ще бъдат ангажирани като ръководители на групи и клубове за интеркултурно обучение. В клубовете ще участват всички деца и ученици, изучавайки културата на различните етноси с акцент върху традиционните обичаи.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Разпети петък е - Денят на Христовите страдания
Вижте какво не трябва да се прави в най-тъжния ден за християните
18.04 | 09:00
-
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
Искането ще бъде преработено и подадено отново
18.04 | 12:00