И родителите на деца с увреждания, настанени в домове, се нуждаят от подкрепа 25.04 | 08:29

Доклад анализира начини за деинституционализацията на деца от домовете

От Деляна Петкова

Как живеят родителите на деца с увреждания, настанени в домове? Имат ли те желание да поддържат контакт с децата си и как са взели трудното решение да се разделят с детето си?

На тези въпроси отговори трябва да даде проучване, изготвено от Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане и Лумос България. 

Експертите са се срещнали с родителите на 1 252 деца с увреждания, живеещи в институции. Данните от това проучване са систематизирани в "Аналитичен доклад от изследването на родителите на деца, настанени в домовете за деца и младежи с увреждания и в домовете за медико-социални грижи за деца”, който ще бъде официално представени днес (25 април).

Изследването се е провело в рамките на проект "Детство за всички”, насочен към деинституционализацията на децата с увреждания, обясняват авторите на идеята и допълват, че подобно изследване се провежда за първи път в България.

Много изследвания показват, че докато децата в институции будят съчувствие, състрадание, стремеж за промяна и помощ, то към родителите на тези деца отношението е негативно – осъждат се, смятат се за безотговорни и лоши хора, за провалени родители, допълват експертите.

Търсят се много начини за подкрепа на детето, а в същото време помощ за биологичните им родители рядко се предлага, подкрепата е нищожна. Според данните този факт има изключително негативен ефект върху процеса на деинституционализация.

В доклада на организациите е посочено, че са необходими нови услуги, които да работят за поддържане на контакта и задълбочаване на отношенията с родителите. В противен случай съществува реален риск семействата всъщност да се превърнат в мини-институции.

Водещи

Най-четени