Менторски проект за студенти 20.10 | 18:33
Целта е да се осигури индивидуална подкрепа във важни моменти от живота на децата от институциите
Студенти-доброволци, обучени по Менторска програма за социално включване на деца и младежи в риск, започнаха работа с подрастващи от институции във Велико Търново и Балван.
Проектът е по идея на сдружение "Оксаб-2006", с ръководител Катерина Златкова и се реализира за четвърта поредна година. Екипът от координатори и обучители - Десислава Попова, Наталия Петкова и Мая Божкова работят по проекта и отчитат много добри резултати.
"Започнахме с 8 младежи от дома в Балван и толкова студенти-доброволци от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Останахме доволни от постигнатите резултати. Младежите също изказаха положително мнение, относно връзката си с менторите. Създадоха се и добри приятелства. Това ни насърчи и през втората година включихме повече младежи, отново от Балван" разказа Десислава Попова.
През третата година от реализирането на проекта са обхванати Дома за деца "Пеню и Мария Велкови" и Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) във Велико Търново. Тази година индивидуални срещи ще се правят с 37 младежи от домовете. Включени са групови занимания и интерактивни игри с по-малките деца.
Всяка година има постоянно ядро от студенти-ментори, които продължават доброволческата кауза. Основните специалности на доброволците са "Социална педагогика", "Социални дейности" и "Психология". От тази година обаче интерес към възможността да бъдат полезни са проявили и студенти със специалност "Археология", "Теология", "Японски език", "Китайски език" и др., което екипът на проекта отчита като още един плюс в реализирането на идеята.
"Искам да видя какъв е животът на децата в домовете и по някакъв начин да им помогна. Макар, че времето за общуване с тях е малко, искам да видя как живеят и да им бъда полезна с нещо", сподели своята причина да стане ментор второкурсничката - "Социални дейности" Людмила Веселинова.
Пламена Илиева - 4 курс "Археология" открито признава, че няма възможност да подкрепи финансово или материално някого, но е на мнение, че, "за да живееш като истински човек, трябва да направиш нещо хубаво за някой друг" и затова се е включила в проекта.
Целта на менторската програма е да се осигури индивидуална подкрепа във важни моменти от живота на децата от институциите. Разчупване на предразсъдъците, окуражаване на доброволчеството сред студентите, повишаване на толерантността и разбирането между младите хора от различни социални групи в обществото, са водещи в работата по проекта.
Организираните срещи между студенти и младежи от домовете ще продължат до месец май, когато годината ще бъде закрита с обща екскурзия.
Водещи
-
Бизнесът може да кандидатства за ваучери за 25 млн. лв. за научна експертиза
За целта МИР отвори за кандидатстване в сряда процедурата “Малки иновативни грантове за малки...
27.11 | 18:15
-
Социологът Първан Симеонов напуска "Галъп Интернешънъл"
27.11 | 18:00
-
Животновъд от Велинград: 1500 евро за държавата и само 300 лв. за нас
Жива верига от протестиращи и овцевъди спря инспектори на Агенцията по храните, които трябваше...
27.11 | 17:30
Най-четени
-
Биткойнът удря $500 000 до 2027 г.?
Регулациите на държавно ниво ще направят пазара по-стабилен
27.11 | 15:20
-
Европа е изправена пред риск от по-скъпа енергия
Това се дължи на очакваната най-студена зима след военното нахлуване на Русия в Украйна през...
27.11 | 15:00
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43