Три вида специални услуги за нуждаещите се в Созопол 26.02 | 14:37
Социални работници ще обгрижват възрастните и хората в нужда
Три вида социални услуги ще предоставя община Созопол на нуждаещите се граждани.
Това става благодарение на спечеления проект "Услуги в домашна среда за хора с трайни увреждания и възрастни хора от Община Созопол”, съобщи Вяра Милчева, ръководител на проекта.
Проектът се реализира по програма "Развитие на човешките ресурси”, допълва агенция "Фокус".
Чрез него помощ в дома ще получат 80 нуждаещите се и възрастни хора от населените места в общината, като за тях ще полагат грижи 26 социални работници и помощници.
По проект ще се предоставят три вида услуги.
"Единият вид са социалните почасови услуги. Те са свързани с помощ при осъществяване на социални контакти и социално включване на болните хора, в неравностойно положение или доста възрастни, които нямат близки при себе си и кой да им помага. Нашите асистенти ще ги придружават на разходка, на кафе.
Идеята е да имат контакт с хората от населеното място и да си разнообразяват ежедневието.
Вторият вид услуги, които са и малко по-тежки са за лична помощ на нуждаещите се лица, които се изразяват в помощ за поддържане на лична хигиена, помощ при хранене, помощ при вземане на лекарства, предписани от лекар, придружаване до учебна или детско заведение, болнично заведение. Това са по-тежкоболните хора, които имат нужда от помощ.
Третият вид помощ е за предоставяне на почасови услуги за комунално-битови дейности като пазаруване, поддържане на хигиената в дома, извършване на дребни битови ремонти, административни услуги и плащания”, обясни ръководителят на проекта Вяра Милчева.
Вече са записани първите около тридесетина желаещи да получават различни видове услуги и помощ в дома.
В първия етап проектът е бил представен на кметовете на всяко едно населено място с цел те да информират местните хора.
От днес представители на община Созопол тръгват на посещение във всяко село и от врата на врата ще разясняват, възможностите, които могат да ползват възрастните и нуждаещи се жители на общината, а и да им помогнат при попълваното на необходимите документи.
Потребителите на различните услуги за помощ в дома са хора с трайни увреждания, с ограничения или невъзможност за самообслужване, деца и възрастни хора от община Созопол.
С решение на Общинския съвет услугите ще бъдат заплащани, но на символични цени.
Водещи
-
Божанков, ПП-ДБ: Висшата и нечовешка арогантност събори правителството
Протестът беше заради потъпканото достойнство на българския народ, каза той
13.12 | 12:40
-
Сагата "Епстийн": Доналд Тръмп е част от новите разкрития по делото
Нова порция снимки беше публикувани от демократи от Камарата на представителите
13.12 | 12:20
-
Близо 2 милиона души у нас са енергийно бедни
Още около 365 000 са със статут на уязвими клиенти
13.12 | 12:00
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
И днес остава мъгливо и облачно
Слънце ще има само над планните, максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, малко...
13.12 | 09:00
-
Касите на БНБ работят извънредно
13.12 | 09:45
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40