Жените ще се пенсионират наравно с мъжете 07.04 | 09:45
Всички да излизаме в пенсия на 65 г., предвижда нова мярка на финансовото министерство
Българите, полагащи най-масовата трета категория труд, да пенсионират на 65-годишна възраст след 2021 г. без разлика по пол. Това предвижда нова мярка, която предстои да да бъде подложена на широка обществена дискусия.
Въпросната е записана от финансовото министерство в актуализираната национална програма за реформи "Европа 2020", съобщават от "Преса".
В документа е представено изпълнението на препоръките, които Еврокомисията има към страната ни. Една от тях е за постепенно премахване на възможностите за ранно пенсиониране и за въвеждане на една и съща възраст за излизане в заслужен отдих за двата пола.
В момента дамите излизат в пенсия на 60 г. и 8 месеца с 34 г. и 8 месеца стаж, а представителите на силния пол - на 63 г. и 8 месеца и 37 г. и 8 месеца стаж. Условията за пенсиониране бяха замразени за 2014 г. на нивото им от 2013 г.
Поставената от правителството на Пламен Орешарски цел означава, че повече затягане на условията за мъжете няма да има, а от 1 януари 2022 г. жените ще ги "догонят". Междувременно властта трябва да реши как ще се вдига пенсионната възраст от догодина и дали ще се запази приетата по времето на ГЕРБ стъпка от четири месеца.
В документа е записано също, че проектът на промени в Кодекса за социално осигуряване, който ще уреди темата с пенсионната реформа, трябва да бъде внесен в Министерския съвет до края на ноември 2014 г. Наскоро представители на работодателите поискаха мъжете и жените да се пенсионират на 65 г. с 40 г. стаж, при това още от 2020 г.
Водещи
-
След среща в МЗ: Започва съвместна работа по развитието на платформата „Диагноза България“
Проф. Петко Салчев заяви готовност да подпомогне експертно развитието на платформата, така че...
09.07 | 17:47
-
Скъпият таратор в Созопол доведе до проверки на НАП
Данъчни влязоха в заведенията в курортния град
09.07 | 17:43
-
Демерджиев: Нямам време да чета безплодните писания на Калин Стоянов
"Прави се опит да се отклони вниманието от важната тема, а тя е как такъв човек като Пеевски...
09.07 | 17:20
-
Филм за Васил Левски, създаден с AI, разбуни социалните мрежи
Миналото не е приключило. То чака своите нови герои.
09.07 | 17:09
Най-четени
-
"Няма да стъпи в ефир на БТВ..." Как се "затъмнява" тв гост - създател на "Черна писта" и "Диагноза България"
"Никоя медия не е длъжна да ме кани. Никой не ми дължи ефир. Но има разлика между редакционно...
09.07 | 12:30
-
На 81-годишна възраст почина поетесата Надежда Захариева
Тъжната вест съобщи семейството й
09.07 | 10:15
-
Всичко за болничния: права, обезщетение и срокове
Граждански договор и самоосигуряващи се: различни правила
09.07 | 14:15
-
Проф. Кантарджиев: Внимавайте с летните инфекции и храната, ентеровирусите ни повалят за 3 дни
"Трябва да имаме предвид много инфекции, които са характерни за лятото", предупреди той
09.07 | 11:59