Жегите тормозят световните застрахователи 09.07 | 15:30

Горещините в Индия взеха живота на над 2500 души, в Пакистан заради жегата загинаха 1200

От iNews.bg

Едно от основните предизвикателства пред световното застраховане по традиция са природните бедствия и катастрофи. Тази година е наситена с метеорологични катаклизми, последният от които са непоносимите жеги в Индия. По последни данни, горещините в страната са взели живота на над 2500 души. Повечето загинали са бедняци и бездомници, както и строители, работещи под палещото слънце. Температурата на въздуха на сянка достигна 45 градуса по Целзий, а по данни на департамента по метеорология на Индия, в страната е отчетен и температурен рекорд от 47 градуса по Целзий.

Индийското правителство обяви аномалните горещини за стихийно бедствие и задължи щатските власти да платят компенсации на семействата на жертвите. За обезщетения държавата се готви да изхарчи до 10% от Фонда за помощ при бедствия.

Жертви на горещото време станаха и жителите на Пакистан, където над 1200 души загубиха живота си. Пакистанските власти не обявиха извънредно положение, но препоръчаха на населението да съкрати максимално престоя на улицата и да вземе обичайните спешни мерки в такива ситуации – хората да носят леки дрехи от естествени материи и да пият повече вода. Тази година жегите в южните райони на Пакистан съвпаднаха със свещения за мюсюлманите месец Рамазан. В този период вярващите се придържат към строго въздържание от храна и вода, като последното създава сериозна опасност от обезводняване и смърт.

 

В Австралия пък бушува ураган и дъждове, а исковете за застрахователни обезщетения о момента превишават 1,5 млрд. австралийски долари.

 

Към 1 юни 2015 год. компаниите-членки на Застрахователния съвет на Австралия (ICA) са получили 119 935 застрахователни иска заради урагана, ударил Нов Южен Уелс. Застрахователите бяха засипани със заявления и след градушката, изсипала се над Сидни – след бедствието бяха подадени 14 239 заявления на обща стойност 389,8 млн. австралийски долара, основно от промишлени обекти.

Мощната буря, която премина през Югоизточен Куинсланд в периода 30 април-4 май причини щети за 360,2 млн. австралийски долара. И към момента застрахователи и брокери продължават да приемат заявления от пострадалите.

През май бури, наводнения и торнада връхлетяха американските щати Тексас и Оклахома и доведоха до смъртта на 18 души.

 

Припомняме, според доклад на световният презастраховател Munich Re от месец май т.т. загубите, нанесени на световната икономика от природните и техногенните катастрофи през 2014 г. възлизат на около $110 млрд., а застрахователните загуби в рамките на тази сума се изчисляват на $31 млрд. Най-трагичните катастрофи през 2014-та се случиха пред септември – наводненията в Индия и Пакистан, отнесли 665 живота.

 

От Munich Re изчислиха за годината 980 свързани със загуби стихийни бедствия, като показателят е много по-висок от средния за предходните години.

Най-скъпото стихийно бедствие през 2014 г. бе циклонът Худхуд в Индия, икономическите загуби от който надвишиха $7 млрд.

За застрахователната индустрия с най-висока щетимост се оказаха зимните урагани и снежни бедствия в Япония – застрахователните загуби от тях възлизат на $3,1 млрд.

И у нас природните бедствия сринаха печалбата в общото застраховане през 2014 година. Загубите само от градушката в София бяха оценени на около 200 млн. лв.

 

Водещи

Най-четени