19% от българите не си мият зъбите 13.03 | 17:06
Под 8% са онези, които ходят редовно на профилактични прегледи и се съветват със стоматолога си
19% от българите не си мият зъбите и не ходят на зъболекар. Това показва анонимно допитване, проведена след потребителите на здравния портал Hospital.bg. В анкетата, осъществено от първата виртуална болница у нас, са взели участие 1280 българи, информират от сайта.
Данните от допитването показват още, че повечето хора разчитат само на пастата за зъби, за да поддържат устната си хигиена - малко над 57% от включилите се в анкетата подбират внимателно четката и пастата си за зъби.
Под 8% са онези, които ходят редовно на профилактични прегледи и се съветват със стоматолога си, как да поддържат зъбите си здрави и бели. Тревожен е фактът, че малко над 15% от гласувалите разчитат дъвките да почистят остатъците от храна между зъбите им.
"За жалост, проведеното допитване потвърждава наблюденията ми, като имам съмнения, че в действителност фактите са много по-тревожни. Според мен голям процент от хората мият зъбите си, но не ги четкат! Винаги в практиката си се опитвам да обясня на българите несъществената на пръв поглед разлика", обяснява д-р Али Хаджийски, стоматолог.
"90% от пациентите не могат да поддържат устната си хигиена, свързват този процес с няколко секундно повърхностно прекарване на четката в устата, без да осъществят адекватно почистване на зъбите и оптимален хигиенен статус”, категорична е и д-р Десислава Георджева, стоматолог, специалист по оперативно зъболечение и ендодонтия в гр. Пловдив.
"По скоро може да се говори за ниска здравна култура, за липса на хигиена на хранене, хигиена на живот изобщо. Процесът според мен е двустранен стоматолог - пациент. Ние, стоматолозите, сме тези, които трябва да информираме пациента за начините и средствата за почистване на зъбите, да ги насочим към най-подходящите за тях (четки, пасти, води за уста, дентални конци и т.н.), да ги научим как да ги използват правилно.
След цялостно саниране да изискваме от тях редовни профилактични прегледи - през 6 месеца, а при някои, при по-голям риск през 3 месеца, а и по-често, при което да се отстраняват навреме причините и факторите, водещи до развитие на кариес, пародонтоза и други заболявания, или да се лекуват в техния най-ранен стадий. Моят опит показва, че този подход работи успешно.
Така пациентът се мотивира по-лесно и поддържа оптимално дентално здраве. Така възпитава и научава и децата си. А профилактиката започва още там”, посочва д-р Георджева.
Стоматолозите са притеснени и от това, че 15% от гласувалите в анкетата разчитат на дъвките, за да почистят остатъците от храна между зъбите. "Трябва да се знае нещо много важно. Дъвките са само допълнително средство за понижаване на Рh-то в устата, намаляване патогенността на зъбната плака, освежаване на дъх и т.н. Но никоя дъвка, независимо от рекламите, не може да отмени използването на четка и паста за зъби", категоричен е д-р Хаджийски.
Данните от анкетата донякъде се препокриват и от проучването на GfK България, поръчано от GlaxoSmithKline CH през 2008 година.
"Резултатите, които тогава получихме са тревожни. На въпроса "Колко често си сменяте четката за зъби?” близо 11% от населението на България, на възраст над 15 години отговарят, че не използват четка, а 19.1% сменят четката си много рядко - над шест месеца, като се има предвид, че зъболекарите препоръчват това да става на 1 месец.
Изводите от анкетата се потвърждават и от пазарните данни, с които разполагаме, а именно че използването на четка за зъби на глава от населението е 0.7 броя, което е показателно за недобрата орална хигиена на българина", коментира Емел Пентова, регионален бранд мениджър за Балканите на GlaxoSmithKline Consumer Healthcare. По думите и проблем с оралната хигиена имат над 3 милиона души.
Основната препоръка на специалистите в тази област е да се посещава редовно стоматолог, защото той е човекът, който най-точно може да определи състоянието и да препоръча най-доброто поведение в поддържането на добра орална хигиена.
Водещи
-
Огнян Минчев: Логично е да се излъчи европейски представител за разговор с Москва
Едва ли има еднозначен отговор на въпроса, за какво му е на Тръмп Гренландия всъщност,...
17.01 | 15:30
-
Нана Гладуиш за трети път е диагностицирана с рак, този път на кожата
За това сподели самата тя
17.01 | 15:00
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
Най-четени
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00
-
Все повече българи напускат Великобритания
Около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Острова през последната година
17.01 | 11:40