С грижа за зъбите 18.08 | 15:45
Все повече хора се доверяват на имплантологията, вместо на обичайните методи, разказва доц. д-р Методи Абаджиев
Дали от суета, дали от удобство, броят на пациентите със зъбни имплантати непрестанно расте, а след като търсенето определя предлагането, расте и броят на стоматолозите, поставящи зъбни имплантати.
А и все повече хора се доверяват на имплантологията, вместо на обичайните методи – зъбни мостове и сменяеми протези. Почти няма метал, който да не е използван за производството на зъбни импланти - злато, сребро, неръждаема стомана, алуминий, дори олово.
Любопитен факт е, че в музея на Харвардския университет се съхранява череп, открит в Южна Америка, със здраво сраснал в костта черен камък с формата на зъб. А по времето на фараоните в Египет са имплантирали зъби от слонова кост в челюстите на придворните дами.
Това разказва доц. д-р Методи Абаджиев, д.м. – доказан специалист в областта на зъбната имплантология и носител на приза "Лекар по дентална медицина” за 2010 г., цитиран от econ.bg.
Съвременните имплантати са винтови и са произведени от титан. Има фирми, предлагащи имплантати от циркониев диоксид, но те са все още малък процент. Зъбният имплантат замества корена, върху него се завива пънче, а върху пънчето се поставя корона, възстановяваща зъба или се използва за закрепване на по-голяма протезна конструкция, обяснява още специалистът.
Според наблюденията на доц. Абаджиев, българите гледат позитивно на този тип лечение и все повече се доверяват на услугите на имплантологията. Той дори сподели, че по-често се налага да полагат усилия да разубеждават пациентите да се откажат от този вид лечение, защото липсват показания за поставяне на имплантати, отколкото обратният вариант – да ги убеждават, че са необходими.
Според световните стандарти, имплантологично лечение се препоръчва при завършване на костния растеж, но както и други догми от миналото, така и тази търпи лека промяна. Иначе горна възрастова граница няма.
Статистическа извадка за пациентите, които най-често търсят тази услуга за България няма. Според доц. Абаджиев, обаче, това са предимно хора в зряла възраст - около 50-те. Има и не малко млади хора, загубили единични зъби, предимно от остра травма, които се възстановяват с имплантати.
Бумът на имплантологията се дължи на редицата предимства на този метод пред обичайните методи (зъбни мостове, сменяеми протези). За да се направи мост, трябва да се изпилят съседните зъби. А по отношение на сменяемите протези, няма пациент по света, който да откаже фиксирана здраво върху имплантати мостова конструкция и да предпочете сменяема протеза, смята още специалистът.
Липсващите зъби невинаги могат да се заменят с имплантати, защото има показания и противопоказания и те трябва да се спазват строго. Имплантологът трябва да се научи да казва "не” на пациентите си, когато това се налага, категоричен е доц. Абаджиев.
Затова преди да се пристъпи към имплантиране, пациентът посещава лекуващия специалист 3-4 пъти за задължителната диагностика и планиране. Процедурата е напълно безболезнена. Всичко се прави под анестезия. Както по време, така и след хирургичната манипулация липсват болки.
В България има около 8000 стоматолози, а членската маса на имплантологичните професионални имплантологични организации (асоциации, сдружения, общества, клубове, академии) е около 300 лекари по дентална медицина.
Водещи
-
Джо Байдън с първо обръщение към нацията след победата на Тръмп (ВИДЕО)
На 20 януари ще бъде прехвърлянето на властта в САЩ
07.11 | 19:30
-
"Български възход" също поиска касиране на изборите
Това се казва в позиция на партията
07.11 | 19:15
-
Проф. Чуков за изборите в САЩ: Камала Харис беше по-слаба
Според международния анализатор Илон Мъск много е помогнал на Тръмп
07.11 | 19:00
-
Разкриха печатница за фалшиви банкноти в София
Арестувани са двама криминалнопроявени - на 34 и на 28 г.
07.11 | 18:45
Най-четени
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Новоизбраните депутати влязоха за пръв път в парламента
Причината е организационна - трябва да разпределят местата, които ще заемат в пленарната зала.
07.11 | 10:59