20 октомври е световен ден за борба с остеопорозата 20.10 | 12:13

Това е най-разпространеното заболяване на костите

От Беатрис Николoва

Световният ден за борба с остеопорозата се отбелязва ежегодно на 20 октомври. Заболяването е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена "тихия крадец".

Най-честите оплаквания при поява на остеопороза са болки в гърба в областта на лопатките или поясната област, при физическо натоварване или продължителен престой в право или седнало положение. След почивка оплакванията отшумяват. Може да се появи снижаване на ръста с трайно деформиране на гръбнака.

Най-характерно за заболяването са костните счупвания предимно в областта на гръбначните прешлени, шийката на бедрената кост и китката. Честота им нараства прогресивно с възрастта. Остеопорозните фрактури могат да доведат до инвалидност и влошаване на качеството на живот. Факторите, които предизвикват костното заболяване са:

ранна менопауза - преди 45 г.

напреднала възраст - над 65 г.

недостатъчен внос с храната на калций и витамин Д

продължително обездвижване

прекомерна консумация на кафе - повече от 3-4 кафета дневно

тютюнопушене и системна алкохолна консумация

недостатъчен прием на белтъчини

наличие на определени заболявания - ендокринни, ревматични, на храносмилателната система, бъбречни, хронични чернодробни и др.

Никога не е рано и никога не е късно за профилактика на остеопорозата! Най-добрият момент за началото и е юношеството, по време на което става натрупването на костната маса. Най-добрата профилактика е правилното хранене, което да включва много мляко и млечни продукти, консумация на риба, пресни плодове и зеленчуци, зелени подправки, консумация на храни, богати на фитоестрогени – соя, бобови растения и зърнени храни, които са особено подходящи са за жени в напреднала възраст.

Спортът също е задължителна превантивна мярка. Всекидневната двигателна активност помага на костите много повече, отколкото едни час активно спортуване 2 – 3 пъти седмично. Освен това се старайте да прекарвате поне 30 мин. на чист въздух и слънце. Вашият организъм произвежда витамин Д, когато слънчевите лъчи достигнат до кожата ви.

Водещи

Най-четени