6-годишните с по 8 кариеса 03.11 | 18:43
Поставянето на силанти е част от профилактиката на устната кухина, смятат специалисти
8 зъба с кариес имат 6-годишните малчугани. Стряскащата тенденция съобщи председателят на Националния координационен съвет (НКС) д-р Николай Шарков на Кръгла маса във Велико Търново.
"При 18-годишните цифрата е същата, само че при вече постоянните зъби. На практика ние подготвяме поколение от инвалиди, защото загубата на зъб е инвалидизация. Нарушава се както дъвкателната функция, така и говорната, а и естетичната", предупреждава още д-р Шарков.
Повод за форума бе стартираната преди месец инициатива на Българския зъболекарски съюз (БЗС) за поставяне на силанти на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 9 години, с цел профилактика. Програмата се финансира от Министерството на здравеопазването.
"Инициативата на Български зъболекарски съюз започва от старата столица. Подобни кръгли маси ще бъдат направени в повечето окръжни центрове. Целта е да бъдат създадени повече възможности за информиране на обществото и най-вече на родителите, защото само с тяхната воля и съгласие може да бъде извършено силанизиране на зъбите", каза председателят на УС на БЗС д-р Борислав Миланов, цитиран от север.бг.
Такава мащабна, амбициозна и продължаваща в годините програма няма аналог в момента и тя е уникална не само за България, а за целия свят, смята Миланов.
Водещи
-
Случаят "Баба Алино": От „Форест клуб“ с възражения срещу всички констативни актове, издадени за сградите в комплекса
Ние вярваме в закона и в прозрачността на процеса, заявяват оттам
19.06 | 21:00
-
"Прогресивна България" има най-много спонсори, ГЕРБ-СДС – нито един
Най-щедрият дарител е Тихомир Андонов, който е помогнал на ДПС със 100 000 евро
19.06 | 20:45
-
Обвиниха 73-годишен преподавател за блудство с дете
Пострадалата споделила за случилото се на майка си
19.06 | 20:00
Най-четени
-
Партиите с критики към Радев: Заявката за вето върху санкциите срещу Русия е грешка
Той коментира изказването на премиера Румен Радев в четвъртък, че България ще поиска руският...
19.06 | 12:30
-
Старите водомери и топломери ще "помпат" сметките от януари
Разходи за сметка на потребителите
19.06 | 10:45
-
Мерц e против нов съвместен дълг на ЕС
Германският канцлер се обяви за орязване на разходите и по-скромен бюджет за периода 2028–2034...
19.06 | 13:30